Filmy dokumentalne łączą ludzi, przedstawiając esencję prawdziwego życia, wydobytą ze zbioru materiałów historycznych, fotografii, nagrań, codzienności czy po prostu gadających głów. Oglądając produkcje tego gatunku mamy poczucie autentyczności i intymności, ponieważ przez kilka godzin poznajemy znaczącą historię dla filmowca i głównego bohatera czy kilku. Ostatnio mamy do czynienia z ogromnym „boomem”, jeżeli chodzi o format dokumentu. Nie brakuje filmów i seriali, które opowiadają o prawdziwych zdarzeniach. Takich produkcji na Netfliksie jest aż pod dostatkiem. Proponujemy wam te, które zrobiły na nas największe wrażenie. Przejrzyjcie listę i dajcie nam znać, czy znaleźliście coś dla siebie.
„Jim i Andy”
Jim Carrey wspomina swoją totalną przemianę w Andy’ego Kaufmana i zaprasza nas do rozważań nad sensem życia, rzeczywistością, tożsamością i karierą.
„Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego”
Dokument prezentuje niepublikowane wcześniej wywiady z siedzącym w celi śmierci Tedem Bundym.
„Athlete A: Sport w cieniu skandalu”
Zobacz, jak śledztwo dziennikarskie ujawniło liczne przypadki molestowania młodych kobiet ze strony lekarza kadry amerykańskich gimnastyczek, Larry'ego Nassara.
„Czego nauczyła mnie ośmiornica”
Historia nietypowej przyjaźni pewnego filmowca i ośmiornicy zamieszkującej południowoafrykański las wodorostów, która zdradza mu tajemnice tego świata.
„XIII poprawka”
Badacze, aktywiści i politycy analizują przyczyny kryminalizacji Afroamerykanów oraz wzrostu liczby więźniów w USA.
„Król tygrysów”
Serial dokumentalny opowiadający o podziemnym świecie hodowców wielkich kotów, w którym spotkać można najbardziej ekscentrycznych ze wszystkich ekscentryków.
„Amerykańska fabryka”
Miliarder z Chin otwiera fabrykę w Ohio i zatrudnia amerykańskich robotników, co szybko prowadzi do konfliktu kultur.
„Ostatni taniec”
Serial dokumentalny o karierze Michaela Jordana i legendarnej drużynie Chicago Bulls z lat 90. Zawiera niepublikowane dotąd nagrania z sezonu 1997–1998.
„Powiedz mi, kim jestem”
Dokument, w którym dotknięty amnezją Alex prosi swojego bliźniaka Marcusa, aby ten opowiedział mu o ich życiu. Brat postanawia jednak przemilczeć pewien mroczny sekret.
„Audrie & Daisy”
W tym poruszającym dokumencie dwie nastolatki padają ofiarą ataku seksualnego, by potem przeżyć kolejne upokorzenie w internecie i w swoim rodzinnym mieście.
„Aaron Hernandez: W głowie mordercy”
Historia Aarona Hernandeza, gwiazdora drużyny futbolowej New England Patriots, który z zimną krwią zamordował kolegę i zamienił boisko na spacerniak.
„Plastikowy ocean”
Grupa naukowców pokazuje alarmujące fakty o zatruciu oceanów plastikiem i proponuje technologie, które mogą temu przeciwdziałać.
„Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę”
Ten serial dokumentalny stanowi kronikę poszukiwań psychopaty, które prowadzili internauci z całego świata.
„Procesy w sprawie Gabriela Fernandeza”
Po brutalnym morderstwie chłopca rozpoczyna się proces jego opiekunów i pracowników społecznych. Rodzą się pytania o systemową ochronę dzieci narażonych na przemoc.
„Metallica: Some Kind of Monster”
Dokument ukazuje proces tworzenia nowej płyty, jak również codzienne życie i relacje pomiędzy członkami tytułowego zespołu.
„Pokochają mnie, gdy będę martwy”
Zdobywca Oscara, reżyser Morgan Neville („O krok od sławy”) opowiada prowokacyjną historię legendarnego reżysera Orsona Wellesa w ostatnich 15 latach jego życia.
„Jeffrey Epstein: Obrzydliwie bogaty”
Serial dokumentalny przybliżający historie ofiar Jeffreya Epsteina i pokazujący, jak ten przestępca seksualny używał fortuny i wpływów w swojej potwornej działalności.
„Morderstwo wśród mormonów”
Nieprawdopodobna, ale prawdziwa historia kryminalna — przebiegły oszust postanawia zagrać o wysoką stawkę, co prowadzi do rozlewu krwi i uderza w fundamenty wiary.
„The Confession Killer”
Henry Lee Lucas zyskał sławę, gdy przyznał się do setek niewyjaśnionych zbrodni. Ten serial dokumentalny analizuje, ile prawdy było w jego słowach.
„Kto zabił Malcolma X?”
Kilkadziesiąt lat po zabójstwie Malcolma X, przywódcy ruchu afroamerykańskiego, aktywista podejmuje się trudnej misji odkrycia prawdy o tym szokującym zdarzeniu.
„Misha i wilki”
Jako mała dziewczynka rzekomo uciekła przed Holokaustem i zamieszkała wśród wilków. Jej historia z pewnością porusza serca, ale jednocześnie budzi wątpliwości.
„R. Kelly: jego wszystkie ofiary”
W tym serialu dokumentalnym prezentującym zawiłą historię oskarżeń przeciwko muzykowi R. Kelly’emu kobiety zdają szczegółowe relacje o przemocy seksualnej i psychicznej.
„Bardzo dziki kraj”
Gdy lider kontrowersyjnej sekty tworzy utopijne miasto na pustyni w Oregonie, jego konflikt z sąsiadami szybko wymyka się spod kontroli. Historia oparta na faktach.
„Fran Lebowitz: Udawaj, że to miasto”
Słynąca z sarkastycznego humoru pisarka i gawędziarka Fran Lebowitz odkrywa przed Martinem Scorsese zaułki nowojorskich ulic i swojego fascynującego umysłu.
„Historia wulgaryzmów”
Gospodarz tego niecenzuralnego programu – Nicolas Cage – przygląda się historii najpopularniejszych angielskich wulgaryzmów i bada ich wpływ na kulturę.
Czytaj też:
Netflix. Dobre seriale, których prawdopodobnie nie oglądałeś. Zobacz listę!