Właściwie nie jest jasne, dlaczego wymienione przez nas filmy są one mniej popularne niż kinowe hity, ponieważ wielu uważa je za znacznie lepsze. Nie przebiły się jednak do mas i nie oglądamy je w każde święta w telewizji. Jeżeli macie dość powtarzanych co roku produkcji z przewidywalną fabułą, być może znajdziecie wśród naszej listy coś dla siebie.
„Benny i Joon” (1993)
Film w reżyserii Jeremiaha S. Chechika, opowiadający o miłości niezrównoważonej psychicznie Joon (Mary Stuart Masterson) i ekscentrycznego Sama (Johnny Depp). W filmie zagrał także między innymi Aidan Quinn.
„25. godzina” (2002)
Dramat wyreżyserowany przez Spike'a Lee, na podstawie scenariusza Davida Benioffa. W rolach głównych Edward Norton, Philip Seymour Hoffman, Barry Pepper, Rosario Dawson. Diler narkotykowy (Norton) ma 24 godziny na to, żeby pożegnać się z bliskimi i odkryć przez kogo został wydany, nim trafi na 7 lat do więzienia.
„Amerykański splendor” (2003)
Tragikomedia na podstawie autobiograficznych komiksów o tym samym tytule Harveya Pekara i „Nasz rok z rakiem” Joyce Brabner.
„Męska gra” (1999)
Dramat Olivera Stone'a. W obsadzie: Al Pacino, Cameron Diaz, James Woods, Dannis Quaid, Jamie Foxx. Trener zespołu „Miami Sharks” wystawia do gry niedoświadczonego zawodnika, który ma pomóc drużynie osiągnąć lepsze wyniki.
„Przed zachodem słońca” (2004)
Melodramat z 2004 roku w reżyserii Richard Linklater. W obsadzie: Ethan Hawke i Julie Delpy. 9 lat minęło od nocnej wędrówki po Wiedniu. Teraz Jesse i Celine spotykają się w Paryżu, gdzie mężczyzna promuje swoją książkę.
„Truposz” (1995)
Dramat psychologiczny w reżyserii Jima Jarmuscha. Księgowy William Blake odbywa niezwykłą podróż w towarzystwie Indianina o imieniu „Nikt”.
„Uczniowska balanga” (1993)
Film Richarda Linklatera z 1993 roku. Uczniowie liceum organizują wielką imprezę, aby uczcić koniec roku szkolnego. W rolach głównych m.in. Matthew McConaughey, Adam Goldberg czy Milla Jovovich.
„Niepokój” (2007)
Thriller w reżyserii D.J. Caruso, inspirowany klasycznym obrazem Alfreda Hitchcocka z 1954 roku "Okno na podwórze". W roli głównej Shia LaBeouf.
„Spojrzenie mordercy” (1996)
Thriller z 1996 roku oparty na scenariuszu i reżyserii Matthew Brighta. Główne role zagrali Kiefer Sutherland, Reese Witherspoon i Brooke Shields. Opiekunowie 15-letniej Vanessy zostali aresztowani. Dziewczyna chce odnaleźć swoją babcię i korzysta z propozycji Boba Wolvertona, kierowcy, który zaproponuje, że ją podwiezie.
„Ghost World” (2001)
Dwie przyjaciółki kończą szkołę i wkraczają w dorosłe życie. Dramat w reżyserii Terry'ego Zwigoffa. W rolach głównych: Steve Buscemi, Thora Birch, Scarlett Johansson, Brad Renfro.
„Gattaca – Szok przyszłości” (1997)
Melodramat w reżyserii Andrew Niccola z Ethanem Hawke, Judem Law i Umą Thurman. Vincent to człowiek gorszej kategorii, ponieważ jego rodzice poczęli go w naturalny sposób. Mimo to postanawia nie rezygnować z marzeń.
„Empire Records” (1995)
Komediodramat w reżyserii Allana Moyle'a, wyprodukowany przez Warner Bros. W rolach głównych: Anthony LaPaglia, Robin Tunney, Rory Cochrane, Renée Zellweger, Ethan Embry, Liv Tyler, Johnny Whitworth, Maxwell Caulfield, Debi Mazar. O względy pracującego w sklepie muzycznym chłopaka pracują dwie przyjaciółki. Zaczynają rywalizować o względy promującego tam swój pierwszy teledysk wokalisty.
„Słoń” (2003)
Dramat w reżyserii Gusa Van Santa. Fabularyzowana wersja ostatnich godzin życia ofiar i sprawców strzelaniny z amerykańskiego liceum w Columbine.Czytaj też:
„Wilq superbohater”, czyli „skwaszony buc”, którego pokochali dorośli