„Wilq Superbohater” to serial komediowy dla dorosłych, oparty na kultowym komiksie pod tym samym tytułem. Seria, tworzona przez braci Bartosza i Tomasza Minkiewiczów, wydawana jest od 2003 roku. Jako że rodzinnym miastem autorów jest Opole – stąd też pochodzi nasz główny bohater Wilq. Prywatnie jest – jak sam o sobie mówi – „skwaszonym bucem” i pracuje w agencji reklamowej „Oko”, gdzie kopiuje teksty z Microsoft Worda do Corela. Znakiem rozpoznawczym Wilqa jest kostium z żółwiem – nawiązującym do jego zwierzątka domowego, żółwia Maciusia. Nasz tytułowy bohater jest wiecznie zmęczonym i znudzonym gburem oraz cholerykiem. Wśród rzeczy, których nienawidzi najbardziej są np. obcokrajowcy, rowerzyści, przyroda czy studenci. Mimo swojego trudnego charakteru, pozostali bohaterowie serii za nim przepadają, co sprawia, że jego samouwielbienie wciąż rośnie na sile.
W serialu „Wilq superbohater” pojawiają się także między innymi: AlcMan – kolega Wilqa z liceum, najbardziej wyluzowana postać w serii, Entombet – kolejny kolega ze szkoły, który „wybrał ścieżkę lewej ręki”, Mikołaj – znajomy, który z jakiegoś powodu nadużywa słów „ba ba ba”, szalony naukowiec Doktor Wyspa, Słaby Wielbłąd, czyli zakochana w Wilqu rzekoma księżniczka z kosmosu, a także Komisarz Gondor, policjant, który zleca Wilqowi do wyjaśnienia różne sprawy, jest bardzo flegmatyczny i dużo pali.
Antybohaterskość Wilqa
W serialu od pierwszych minut możemy zobaczyć nawiązania do innych kultowych produkcji o superbohaterach. Komisarz Gondor jest parodią znanego z „Batmana” komisarza policji Jamesa Gordona. Gdy chce przywołać Wilqa, zaświeca specjalną lampę, zamontowaną na dachu posterunku policji. Wówczas ukazuje się na niebie wizerunek żółwia – znak rozpoznawczy Wilqa. W serialu jasno przedstawione mamy wszystkie „kontry”, jakie można znaleźć dla klasycznej superbohaterskiej narracji. Każdy motyw jest wzbogacony o polski pierwiastek i wszystko postawione jest na głowie – wrogowie są niegroźni, przyjaciele przeszkadzają, a sam superbohater jest niezbyt skory do czynienia dobra i wciąż zwraca uwagę na swoje nieustanne poświęcenie.
− Ironia, anarchia, nieprzyzwoitość, niepoprawność nie są dla mnie wartością same w sobie, ale stanowią świetną odtrutkę na plastikowy patos, fałszywą szlachetność. Dopełniają ogólnego obrazu antybohaterskości. I ta antybohaterskość staje się czymś pozytywnym, co w efekcie czyni skwaszonego Wilq’a kimś bliskim i budzącym naszą sympatie. Kimś dającym możliwość odreagowania bolesnego życiowego paradoksu – wyjaśnia Bartosz Minkiewicz, współtwórca postaci Wilq’a oraz współscenarzysta i współreżyser serialu.
Obsada serialu
W serialu głównym postaciom głosów użyczyli między innymi: Eryk Lubos (Wilq), Marian Dziędziel (komisarz Gondor), Waldemar Barwiński (Alcman), Mirosław Zbrojewicz (Entombet), Roma Gąsiorowska (Słaby Wielbłąd), Rafał Maćkowiak (Mikołaj). W serii usłyszymy ponadto stand-uperów Jaśka Borkowskiego i Łukasza „Lotka” Lodkowskiego oraz legendarnego lektora Tomasza Knapika.
„Wilq superbohater” – gdzie obejrzymy serial?
Serial „Wilq superbohater” dostępny jest wyłącznie w serwisie rozrywki internetowej IPLA. Wszystkie 13 odcinków zobaczymy dzięki specjalnie przygotowanym pakiecie WILQ w cenie 20 zł. Ponadto, na dostępnym w cenie 15 zł pakiecie IPLA PREMIUM sukcesywnie dodawane są kolejne odcinki serii.
Co jeszcze możemy oglądać na IPLI?
IPLA zapewnia swoim użytkownikom największą i najbardziej różnorodną bazę legalnych treści, w tym prawie 120 stacji telewizyjnych, transmisje z najważniejszych wydarzeń sportowych, bogatą bibliotekę filmów i seriali, dziesiątki tysięcy materiałów na życzenie o różnorodnej tematyce, bajki, newsy oraz publicystykę. Dzięki dostępności aplikacji IPLA w wersji na wiele urządzeń użytkownicy mają komfort oglądania materiałów w dowolnym miejscu i czasie – nie tylko na komputerach, smartfonach i tabletach, ale także na telewizorach Smart TV. Ponadto mogą kontynuować oglądanie materiału na innym urządzeniu (opcja Oglądaj dalej) i wygodnie przełączać się między różnymi urządzeniami. IPLA ułatwia również wybór tytułów, proponując, dzięki systemowi rekomendacji, treści najlepiej dopasowane do potrzeb i zainteresowań użytkowników.