Premiera nowego filmu Jerzego Skolimowskiego odbyła się podczas 75. Festiwalu Filmowego w Cannes w maju. Obraz odniósł ogromny sukces – do twórców „IO” trafiła nagroda jury. Film zdobył także sześć Orłów, nazywanych „polskimi Oscarami”. Wyróżniono go w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza muzyka, najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz i najlepszy montaż.
W nocy z niedzieli 12- na poniedziałek 13 marca „IO” powalczy o Oscara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy” z tytułami: „Argentyna, 1985”, „Cicha dziewczyna”, „Blisko” i „Na Zachodzie bez zmian”.
„IO” nominowany do Oscara. O czym jest film?
W filmie „IO” Jerzy Skolimowski zabiera widzów w podróż śladami szarego osiołka – od cyrku przez stadiony piłkarskie i gangsterskie podziemie, aż po eleganckie pałace. Świat, którego doświadcza IO przepełniony jest agresją, głupotą i bezkarnością. Osiołek obserwuje ludzką rzeczywistość z całym spectrum negatywnych uczuć oraz nielicznymi przebłyskami solidarności czy współczucia. Pomimo brutalnego świata, w którym przyszło mu żyć, osiołek zachowuje swoją zwierzęcą niewinność, a jego losem rządzi przypadek.
Jerzy Skolimowski współpracował nad filmem z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem („Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną kreację „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną muzykę do filmu skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą osiołkowi aktorzy – m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.
Gdzie obejrzeć film „IO” online?
Film „IO”, który walczy o Oscara, od 30 grudnia 2022 roku można oglądać w serwisie PREMIERY CANAL+.
Gdzie oglądać Oscary 2023?
W Polsce, podobnie jak w poprzednich latach, rozdanie Oscarów będzie można obejrzeć wyłącznie w Canal+ Premium oraz w serwisie Canal+ online. Studio poprowadzą znawcy filmu: dziennikarka i felietonistka Karolina Korwin Piotrowska oraz Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy i prezenter.
Transmisja z ceremonii, którą otworzy o godz. 00:30 półgodzinna relacja z czerwonego dywanu, potrwa do 5:00 rano.
Relację na żywo z oscarowej gali jak co roku będziemy dla państwa prowadzić na Wprost.pl. Startujemy tuż po północy!
Czytaj też:
Pierwsze w historii Oscary. Jak wyglądała ceremonia, która odbyła się prawie 100 lat temu?Czytaj też:
Ciekawostki na temat statuetki Oscara. Kogo przedstawia? Skąd jej nazwa?