W ostatnich latach, po produkcjach takich jak „Król tygrysów” czy „Ostatni taniec”, mówi się o „boomie” gatunkowym. Filmy dokumentalne są bardzo chętnie oglądane – widzowie z pasją i zapałem rozwikłują czające się tam zagadki, a także są gotowi pogłębiać swoją wiedzę o tematach, które mało znają. Dla miłośników filmów dokumentalnych przygotowaliśmy listę najlepszych produkcji tego rodzaju, które znajdziecie na platformie Netflix.
„Morderstwo wśród mormonów”
Nieprawdopodobna, ale prawdziwa historia kryminalna — przebiegły oszust postanawia zagrać o wysoką stawkę, co prowadzi do rozlewu krwi i uderza w fundamenty wiary.
„XIII poprawka”
Badacze, aktywiści i politycy analizują przyczyny kryminalizacji Afroamerykanów oraz wzrostu liczby więźniów w USA.
„Czego nauczyła mnie ośmiornica”
Historia nietypowej przyjaźni pewnego filmowca i ośmiornicy zamieszkującej południowoafrykański las wodorostów, która zdradza mu tajemnice tego świata.
„High Score: Złota era gier”
Serial dokumentalny poświęcony historii klasycznych gier wideo. Posłuchaj opowieści nowatorskich twórców, którym zawdzięczamy legendarne tytuły.
„Ostatni taniec”
Serial dokumentalny o karierze Michaela Jordana i legendarnej drużynie Chicago Bulls z lat 90. Zawiera niepublikowane dotąd nagrania z sezonu 1997–1998.
Obóz godności. Rewolucja w życiu niepełnosprawnych
Na letnim obozie dla niepełnosprawnych nastolatków tuż obok Woodstock powstał ruch rewolucyjny, który na zawsze zmienił amerykańską rzeczywistość.
„Król tygrysów”
Serial dokumentalny opowiadający o podziemnym świecie hodowców wielkich kotów, w którym spotkać można najbardziej ekscentrycznych ze wszystkich ekscentryków.
„Amerykańska fabryka”
Miliarder z Chin otwiera fabrykę w Ohio i zatrudnia amerykańskich robotników, co szybko prowadzi do konfliktu kultur.
„Hakowanie świata”
Po wyborach prezydenckich w USA w 2016 r. firma Cambridge Analytica stała się symbolem ciemnej strony mediów społecznościowych.
„Podbić Kongres”
Cztery zdeterminowane kobiety — w tym Alexandria Ocasio-Cortez — rzuciły wyzwanie bogatym politykom i stanęły w 2018 r. do wyścigu o miejsca w Kongresie USA.
„Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego”
Dokument prezentuje niepublikowane wcześniej wywiady z siedzącym w celi śmierci Tedem Bundym.
„Audrie & Daisy”
W tym poruszającym dokumencie dwie nastolatki padają ofiarą ataku seksualnego, by potem przeżyć kolejne upokorzenie w internecie i w swoim rodzinnym mieście.
„Formula 1: Drive to Survive”
„Jim i Andy”
Jim Carrey wspomina swoją totalną przemianę w Andy’ego Kaufmana i zaprasza nas do rozważań nad sensem życia, rzeczywistością, tożsamością i karierą.
„The Keepers”
Serial dokumentalny opisuje sprawę zamordowanej kilkadziesiąt lat temu siostry Catherine Cesnik i możliwego związku tej zbrodni z księdzem oskarżonym o molestowanie.
„Ikar”
Amerykański kolarz bada aferę dopingową, w którą uwikłany jest rosyjski naukowiec - demaskator numer jeden na celowniku Putina.
„Plastikowy ocean”
Grupa naukowców pokazuje alarmujące fakty o zatruciu oceanów plastikiem i proponuje technologie, które mogą temu przeciwdziałać.
„Szaleńczy wyścig Johna DeLoreana”
Dokument z przeplatanymi scenami, portret Johna DeLoreana przedstawiający genialny, ale tragiczny wzrost automatyzmu do sławy i szokujący upadek.
„Dick Johnson nie żyje”
Wzruszający i zabawny dokument Kirsten Johnson, która raz po raz uśmierca na ekranie swojego ojca, by przygotować się na nieuchronne pożegnanie z nim.
„Ciemne strony rybołówstwa”
Film dokumentalny analizuje funkcjonowanie globalnej branży rybnej, kwestionując koncepcję zrównoważonego rybołówstwa i pokazując, jak ludzie nieodwracalnie niszczą środowisko.
„Dylemat społeczny”
Ukazanie groźnych skutków ludzkiego wpływu na sieci społecznościowe. Ten problem najlepiej zauważają ich twórcy — eksperci ds. technologii.
„Take Your Pills”
Korzystanie ze stymulantów na receptę, takich jak Adderall, staje się coraz popularniejsze. Jakie są tego przyczyny?
„Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę”
Ten serial dokumentalny stanowi kronikę poszukiwań psychopaty, które prowadzili internauci z całego świata.
„Evil Genius: The True Story of America’s Most Diabolical Bank Heist”
Ta nieprawdopodobna, choć prawdziwa historia zaczyna się od krwawej śmierci dostawcy pizzy, który obrabował bank z bombą na szyi - a potem robi się jeszcze dziwniej.
„The Confession Killer”
Henry Lee Lucas zyskał sławę, gdy przyznał się do setek niewyjaśnionych zbrodni. Ten serial dokumentalny analizuje, ile prawdy było w jego słowach.
„Powiedz mi, kim jestem”
Dokument, w którym dotknięty amnezją Alex prosi swojego bliźniaka Marcusa, aby ten opowiedział mu o ich życiu. Brat postanawia jednak przemilczeć pewien mroczny sekret.
„W głowie Billa Gatesa”
Historia życia Billa Gatesa, który nieustannie poszukuje rozwiązań najbardziej złożonych problemów na świecie.
Kody na filmy dokumentalne w serwisie Netflix
Szukacie filmów dokumentalnych z konkretnych podkategorii, np. biograficznych czy kryminalnych produkcji? Z pomocą przychodzą „tajne kody” Netfliksa. Aby znaleźć konkretną kategorię, w wyszukiwarce należy wpisać: „netflix.com/browse/genre/”, a następnie po ukośniku dodać odpowiedni kod. Kody to nic innego jak ciąg liczb, które dopisane w odpowiedni sposób do adresu strony przekierowują widzów na określone kategorie filmów.
Dokumenty biograficzne
3652
Dokumenty kryminalne
9875
Dokumenty o tematyce historycznej
5349
Dokumenty o tematyce wojskowej
4006
Dokumenty o tematyce sportowej
180
Dokumentalne filmy muzyczne i koncertowe
90361
Filmy dokumentalne o podróżach i przygodach
1159
Filmy dokumentalne o tematyce politycznej
7018
Dokumenty naukowe i przyrodnicze
2595
Dokumenty społeczno-kulturowe
3675