Liczący 12 odcinków serial „Powrót do życia” wyreżyserował Makary Janowski, znany z takich hitów Polsat Box Go, jak „Komisarz Mama” czy „Zdrada”. W obsadzie pojawiła się aktorska śmietanka – Magdalena Popławska („Szadź”, „Osiecka”, „Prime Time”, „Brokat”, „Zielona granica”) wcieliła się w główną bohaterkę, Małgorzata Socha zagrała jej dawną przyjaciółkę, Ewa Skibińska matkę, Henryk Niebudek ojca, a Bartłomiej Kasprzykowski chłopaka sprzed lat. W serialu zagrali także Piotr Trojan, Dorota Pomykała czy Joanna Żółkowska. Serial jest adaptacją brytyjskiego tytułu „Back to Life”, który na rynku brytyjskim zdobył doskonałe opinie i został nominowany między innymi do nagrody Emmy.
„Powrót do życia”. Jak po latach w odosobnieniu odnaleźć swoje prawdziwe „ja”?
Historia rozpoczyna się, gdy Maja Fiszer, po ponad 20 latach spędzonych w Zakładzie Karnym w Słupsku, żegna się ze swoimi przyjaciółkami z celi, rzucając do nich „do niezobaczenia”. Opuszcza więzienne kraty i wraca wraz z rodzicami do domu rodzinnego, w którym przez lata wiele się zmieniło. Już przekraczając furtkę, główna bohaterka zauważa, że na podwórku, wbrew wcześniejszym zapewnieniom jej najbliższych, nie biega już jej ukochany pies. Nic nie zmieniło się natomiast w jej pokoju – na ścianach wciąż wiszą plakaty sprzed lat, jej ukochanych wówczas artystów, czeka na nią również gigantyczny boombox, obklejony naklejkami, z którego 20 lat temu słuchała hitu Kayah „Na językach”. W szafie wiszą jej sukienki i ogrodniczki – ubrania nastolatki, którą wciąż w głębi duszy chciałaby być. Ma także swój stary aparat i kamerę, na której nadal nagrane są wspólne wygłupy z jej najlepszymi przyjaciółkami – Laurą i Sandrą. Jedna z nich jednak już nie żyje, a to właśnie 17 letnia wtedy Maja musiała odpowiedzieć za jej śmierć. Nic jednak nie jest takie, jak się nam wydaje.
Maja po wyjściu z więzienia czeka tylko na jedno – spotkanie ze swoim ukochanym chłopakiem Damianem, który feralnego dnia, w którym zginęła Laura, też świętował urodziny Mai na klifie. Chociaż rodzice głównej bohaterki próbują ją przed tym ostrzec – chcieliby chronić córkę przez całym światem, ponieważ znają ludzi, którzy nie wahaliby się przed tym, aby zrobić jej krzywdę – nie są w stanie jej zatrzymać. Maja udaje się do domu Damiana, gdzie ten wita ją bardzo chłodno, początkowo zatrzaskując jej drzwi przed oczami. Później jednak chwali jej sylwetkę, to jak „wyrosła”, a widzowie zauważają szybko, z jakim typem mężczyzny mają do czynienia. Sama Maja natomiast po raz kolejny zderza się ze smutną rzeczywistością – Damian, wbrew temu, jak się zachowuje, ułożył sobie życie z inną kobietą, a nawet doczekał się dwójki dzieci.
O spotkanie z Mają zabiega wciąż jednak Sandra. Głównej bohaterce przesyła kwiaty i szuka sposobu, aby wytłumaczyć swoje zachowanie. Przez te wszystkie lata, choć była bardzo blisko, nie zdecydowała się bowiem odwiedzić swojej przyjaciółki w więzieniu. Teraz jej życie wygląda zupełnie inaczej, niż sobie to wyobrażała. Nie wyszła za mąż za Keanu Reevesa, tylko jednego z najbardziej nudnych mężczyzn w mieście i pełni rolę dyrektorki szkoły, choć sama nie należała do asów, a przez rówieśników nazywana była „największą puszczalską w szkole”. Wydaje się, że Sandra, choć bardzo chce być szczera wobec Mai, jest regularnie szantażowana przez nikogo innego, a... ojca Laury, który jest policjantem. Ma „nie kłapać dziobem”, albo słono tego pożałuje.
Nasza główna bohaterka, wbrew smutnym doświadczeniom, nie zamierza się poddawać. Będąc jeszcze w Zakładzie Karnym w Słupsku stworzyła długą listę rzeczy, które zrobi po powrocie na wolność i zaczyna ją realizować. Chce leżeć w wannie cały dzień czy spróbować sushi, o którym dużo słyszała. Wiele dni jednak upływa jej na tym, że próbuje sama poukładać sobie w głowie to, jak może teraz wyglądać jej życie. Często w chwilach zadumy buja się na ogrodowej huśtawce i jednego z takich dni poznaje Bartka – swojego sąsiada, który jest nią bardzo żywo zainteresowany. Mówi jej, że opiekuje się jej chorą sąsiadką – która zresztą regularnie wyzywa Maję ze swojego balkonu. Staje się jedyną ciepłą duszą, która zdaje się widzieć Maję taką, jaką jest. Nie wie jednak, czego ona dokonała. A ona nie zna prawdy o nim.
Maja po wielu nieudanych próbach poszukiwania zatrudnienia, w końcu dostaje pracę w smażalni ryb, którą kieruje ekscentryczny właściciel. Zgadza się ją zatrudnić, mimo luki w jej życiorysie. Niestety to, że kobieta próbuje ułożyć sobie życie w mieście, którym kiedyś wstrząsnęła zbrodnia z jej udziałem, nie podoba się wielu ludziom. Maja jest obiektem przemocy psychicznej i fizycznej, a jak bardzo często w tego typu sprawach, policja nie może z tym nic zrobić, więc bohaterka i jej najbliżsi są skazani na to, aby sami sobie radzić, z tym, co ich spotyka.
Wydaje się, że wybawieniem od trosk, stanie się Bartek, który stara się spędzić z Mają, jak najwięcej czasu. Szybko jednak okazuje się, że trudno mu będzie zaakceptować prawdę o niej, a dodatkowo on sam skrywa przed nią tajemnicę, która wszystko zmienia.
Zresztą, niemal wszyscy w kręgu Mai, coś przed nią ukrywają. Pomiędzy jej rodzicami panuje spory dystans – kiedyś zakochane w sobie małżeństwo – teraz wydaje się być sobie obce. Matka Mai ma zresztą także swoją tajemnicę, która z pewnością oburzy i wstrząśnie widzami. Niepomocna jest w tej nowej rzeczywistości także Milena, kuratorka Mai, która zupełnie nie nadaje się do roli, jaką pełni.
Maja szybko orientuje się, że jej życie zatrzymało się w momencie zbrodni, za którą odpowiada, choć sama nie rozumie, jak mogło do tego dojść. Ta chwila jednak odebrała jej wszystko, już nie jest tą samą dziewczyną, a jednocześnie – mimo, że świat idzie na przód – ona skazana jest na życie w przeszłości. Przepaść między nią a innymi ludźmi, którzy przez lata zdobywali doświadczenia, budowali rodziny, wspinali się po szczeblach kariery, staje się coraz bardziej odczuwalna. Jej próby nawiązania relacji z dawnymi przyjaciółmi tylko uwypuklają, jak bardzo różnią się ich losy. Każde spotkanie, każde słowo, które kiedyś było dla niej normalne, teraz staje się bolesnym przypomnieniem tego, co straciła.
Główna bohaterka „Powrotu do życia” nie jest jednak kobietą, która łatwo się poddaje. Zamierza walczyć o to, by inni zaakceptowali ją, a ona zaakceptowała samą siebie. Powoli zaczyna też do niej docierać, że być może nigdy nie uda jej się nadrobić straconego czasu. Przed nią długa i trudna droga. Czy będzie gotowa, by stawić jej czoła? Czy zdoła wybaczyć swojej mamie i przyjaciółce? Czy prawda o zbrodni wyjdzie na jaw? O tym w nowych odcinkach serialu.
„Powrót do życia”. Dlaczego warto obejrzeć serial?
Serial „Powrót do życia” to propozycja skierowana przede wszystkim do widzów, którzy cenią głębokie, psychologiczne portrety postaci oraz historie o trudnej adaptacji do nowej rzeczywistości. Produkcja wnikliwie badają ludzką psychikę i pokazuje, jak trudne doświadczenia wpływają na naszą tożsamość. Maja to postać pełna wewnętrznych konfliktów – kobieta, która po dwóch dekadach za kratami musi zderzyć się z nową rzeczywistością, próbując zrozumieć, kim jest teraz i jak odnaleźć się w świecie, który poszedł naprzód bez niej.
To opowieść o próbie odbudowy swojego życia od podstaw, w której widzowie mogą śledzić, jak Maja stara się odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie, mierząc się jednocześnie z demonami przeszłości. Jej zmagania z budowaniem nowej tożsamości, przepaścią między tym, co było, a tym, co jest, stanowią serce tej produkcji. Warto zwrócić uwagę na subtelną i pełną niuansów grę Magdaleny Popławskiej, która doskonale oddaje skomplikowaną emocjonalnie podróż swojej bohaterki – od początkowego zagubienia i smutku, po powolne odzyskiwanie kontroli nad własnym życiem. Produkcja zyskuje też mocno na komediowych wątkach, które często w trudnych momentach rozładowują napięcie i sprawiają, że serial stacje się jeszcze bardziej autentyczny.
Atmosfera „Powrotu do życia”, w dużej mierze kreowana przez wyrazistą muzykę i starannie dopracowaną scenografię, wzmacnia poczucie izolacji, które towarzyszy Mai na każdym kroku. Klimat małomiasteczkowej Polski, w której każdy się zna i chętnie plotkuje o sprawach trawiących społeczność, potęguje uczucie zagubienia i osamotnienia, w którym tkwi główna bohaterka. Należy także docenić sposób, w jaki serial porusza tematy związane z reintegracją do społeczeństwa po długim odosobnieniu, pokazując, jak trudne jest odnalezienie własnego miejsca, gdy wszystko wokół stało się obce i wrogie. To nie tylko serial o walce z przeszłością, ale także o determinacji i sile, jakiej potrzeba, by na nowo zbudować swoje życie i zaakceptować samego siebie. Ze względu na umiejętne oddanie tematu, widz oglądając „Powrót do życia” w pełni zanurza się w emocjonalnym świecie głównej bohaterki. A czego więcej chcieć od dobrego serialu?
Gdzie oglądać serial „Powrót do życia”?
Serial „Powrót do życia” jest dostępny w Polsat Box Go w pakiecie Premium. Pakiet Premium jest stale zasilany nowymi treściami filmowymi, serialowymi i rozrywkowymi. Oferowane są w nim najnowsze polskie seriale prezentowane premierowo na wyłączność, jak również topowe seriale i programy Telewizji Polsat, bez reklam. Pakiet zapewnia także dostęp do ponad 100 kanałów telewizyjnych. Promocyjna cena pakietu to 30 zł/30 dni.