„Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru” – przekazała w piątek 6 grudnia redakcja tygodnika „Polityka”, której Stanisław Tym był felietonistą.
Niezapomniany pasażer bez biletu i Ryszard Ochódzki
Stanisław Tym jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych polskich aktorów. Jego początki w branży były nietypowe. Na przełomie lat 50. i 60. nic nie wskazywało, że wybierze taką ścieżkę kariery. Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej, przetwórstwo na SGGW, a w końcu zdecydował też, że będzie aplikował na Wydział Aktorski PWST. Żadnego z tych kierunków ostatecznie nie ukończył, jednak w 1964 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski.
W czasie studiów pracował z Zakładach Przemysłu Cukierniczego w Warszawie, był bramkarzem i szatniarzem w klubie „Stodoła” i występował w kabarecie oraz pisał swoje pierwsze satyryczne teksty. Na początku lat 60. nawiązał współpracę z Studenckim Teatrem Satyryków.
Przełomem w jego karierze aktorskiej okazał się film Marka Piwowskiego „Rejs” z 1970 roku, w którym grał pasażera bez biletu. Jego pozycję na polskiej scenie ugruntowała później rola Ryszarda Ochódzkiego w kultowych filmach „Miś” Stanisława Barei, „Rozmowy kontrolowane” Sylwestra Chęcińskiego oraz „Ryś”, w którym za kamerą stanął sam Tym.
Tym napisał również wiele sztuk teatralnych, skeczy, słuchowisk radiowych i scenariuszy do filmów. Dużą popularność przyniosły mu też telewizyjne transmisje jego występów kabaretowych.
Przez całe życie Stanisław Tym związany był również z Teatrem. W latach 1983-1986 był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Elblągu. W latach 1987-1994 współpracował z Teatrem Rampa, a w latach 1994-2006 z Teatrem Powszechnym.
Żoną Stanisława Tyma była Anna Kokozow-Tym, która zagrała epizodyczną rolę w filmie „Miś”. Ukochana aktora zmarła w lipcu 2023 roku.