Premiera „Pasji” Mela Gibsona odbyła się w Środę Popielcową 25 lutego 2004 roku. Scenariusz powstał na podstawie zapisów z czterech Ewangelii i wizji Anny Katarzyny Emmerich. Film odtwarza dwanaście godzin z życia Jezusa, poprzedzających jego ukrzyżowanie. Kwestie aktorów wypowiadane są tylko w historycznych językach – aramejskim, hebrajskim i łacinie. Zapowiedziana jest już kolejna część filmu, zatytułowana „Męka Jezusa Chrystusa – Zmartwychwstanie”.
Kontrowersje związane z „Pasją” Mela Gibsona
Film wzbudzał kontrowersje jeszcze zanim powstał. Oburzały się głównie środowiska katolickie, obawiające się o to, że losy Chrystusa zostaną przedstawione w bluźnierczy sposób. Film przed premierą pokazano katolickim duchownym, którzy ostatecznie go aprobowali. „Pasję” oglądał też papież Jan Paweł II i Łucja dos Santos.
Sukcesem filmu jest też fakt, że zarobił on setki milionów dolarów przy budżecie wynoszącym kilkadziesiąt milionów.
Polacy chętnie oglądają „Pasję” w okresie Świąt Wielkanocnych. Dla miłośników tej produkcji, mamy kilka niesamowitych wręcz historii, które miały miejsce na planie filmu.
Porażenia piorunem podczas kręcenia filmu
Podczas kręcenia „Pasji” asystent reżysera Jan Michelini, został dwukrotnie trafiony przez piorun. Pierwszy raz doszło do tego, gdy trzymał parasol podczas zdjęć na wzgórzu w mieście Matera we Włoszech. Doznał lekkich oparzeń czubków swoich palców u rąk. Kilka miesięcy później sytuacja powtórzyła się, gdy ekipa kręciła sceny w miejscu oddalonym o kilka godzin od Rzymu. Michelini stał obok Caviezela, który w filmie gra Jezusa Chrystusa. Obydwaj panowie zostali porażeni piorunem. Z całego incydentu wyszli bez szwanku.
Muzyka w filmie
Początkowo Mel Gibson nie chciał, aby w filmie użyta była jakakolwiek muzyka. Ostatecznie przekonano go do tego, a „Pasja” dostała nominację do Oscara w tej kategorii.
Charakteryzacja Caviezela
Charakteryzacja Jima Caviezela trwała codziennie nieco ponad 10 godzin. Aktor miał protezę nosa, podnoszono mu linię włosów i zmieniano kolor oczu. W wywiadach przyznawał, że czasami spał w pełnym makijażu, aby następnego dnia nie tracić na niego czasu.
Cuda na planie
Mel Gibson opowiadał w wywiadach, że podczas kręcenia filmu dochodziło do „licznych cudów”. Znikały choroby i dolegliwości członków ekipy. Reżyser mówił, że były osoby, które odzyskały wzrok, słuch czy pozbyły się napadów padaczki.
Niesienie krzyża
Jim Caviezel, który w filmie wcielał się w rolę Jezusa Chrystusa, faktycznie niósł na swoich ramionach krzyż ważący około 60 kilogramów. Kiedy upadło on na jego plecy, aktor doznał uszkodzenia stawu barkowo-obojczykowego, jednak nie przerwał sceny.
Gibson sam zasponsorował film
Mel Gibson w zasadzie sam zapłacił za cały film. Wydał na niego około 30 mln dolarów, ponieważ żadne studio nie chciało angażować się w projekt.
Film zarobił krocie
Od czasu premiery film zarobił na całym świecie 612,1 mln dolarów.
„Pasja”. Kiedy obejrzymy w święta w telewizji?
Film „Pasja” będziemy mogli obejrzeć w piątek 7 kwietnia na antenie Polsat i Polsat HD o godz. 20:00, a także w sobotę 8 kwietnia na antenie Polsat Rodzina i Polsat HD o godz. 21:00. Film w niedzielę 9 kwietnia o godz. 22:35 pokaże kanał TV4 HD.