Ogromną popularnością w latach 50. i 60. XX wieku cieszyła się piosenkarka Maria Koterbska. Przez lata współpracowała ona z tak wybitnymi polskimi autorami tekstów, jak Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Jej repertuar obejmował około 1500 utworów, z których wiele inspirowanych było tradycjami swingowymi i jazzowymi. Do najbardziej znanych przebojów Koterbskiej należą: „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Karuzela”, „Parasolki”, „Serduszko puka w rytmie cha-cha”, „Wrocławska piosenka” czy „Do grającej szafy grosik wrzuć”. Syn wokalistki poszedł w jej ślady, jednak postanowił robić karierę za granicą.
Kariera Romana Frankla
Roman Frankl w 1976 roku ukończył Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie i tym samym roku wystąpił w filmie Andrzeja Żuławskiego „Na srebrnym globie”. W kolejnych latach robił także karierę jako piosenkarz, a jego największym hitem była piosenka „Mężczyzna na niepogodę”. Choć stawał się coraz popularniejszy, w 1984 roku syn Marii Koterbskiej i Jana Frankla podjął decyzję o emigracji do Austrii. Chciał, żeby doceniono jego talent.
– W Polsce, jak mi się coś udało zrobić, to słyszałem, że to dlatego, że jestem synem Koterbskiej – rozgoryczony wspominał po latach w rozmowie z „Angorą”.
W Austrii Roman Frankl stał się cenionym aktorem teatralnym. Gwiazdor występował na deskach teatrów Theater an der Wien oraz Raimund Theater, a także pojawiał się w niemieckojęzycznych filmach i serialach. W 2001 roku podjął decyzję o powrocie do Polski, gdzie kontynuował swoją karierę. Wystąpił m.in. w takich produkcjach, jak „Klan”, „Pierwsza miłość”, „Ojciec Mateusz”, „Komisarz Aleks”, „Gra z Cieniem”, „Światłoczuła” czy „Klajmax” w reżyserii Grażyny Treli-Stawskiej. Obecnie ma 71 lat.
Czytaj też:
U szczytu popularności gwiazda PRL-u zniknęła. Walczyła o życie mężaCzytaj też:
Jedna wypowiedź zniszczyła gwiazdora PRL. „Położenie kresu rozróbie”