Od 30 sierpnia do 9 września w Wenecji odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. W tym roku jest to jego jubileuszowa edycja. Do Konkursu Głównego zakwalifikowały się aż 23 tytuły, które powalczą o nagrodę specjalną – Złotego Lwa. Są to:
-
„Zabójca” reż. David Fincher
-
„Priscilla” reż. Sofia Coppola
- „Zielona granica” reż. Agnieszka Holland
- „Maestro” reż. Bradley Cooper
- „Memory” reż. Michel Franco
- „La bete” reż. Bertrand Bonello
- „Lubo” reż. Giorgio Diritti
- „Kobieta z.”.. reż. Małgorzata Szumowska i Michał Englert
- „Lo capitano” reż. Matteo Garrone
- „Hors saison” reż. Stephane Brize
- „Hrabia” reż. Pablo Larrain
-
„Ferrari” reż. Michael Mann
- „Holly” reż. Fien Troch
- „Finalmente L'alba” reż. Saverio Costanzo
- „Enea” reż. Pietro Castellitto
- „Die Theorie von Allem” reż. Timm Kroger
- „DogMan” reż. Luc Besson
- „Castle” reż. Ava DuVernay
- „Comandante” reż. Edoardo De Angelis
- „Biedne istoty” reż. Yorgos Lanthimos
- „Bękart” reż. Nikolaj Arcel
- „Aku Wa Sonzai Shinai” reż. Ryusuke Hamaguchi
- „Adagio” reż. Stefano Sollima
Filmy Holland i Szumowskiej w Wenecji
„Zielona granica” reż. Agnieszka Holland
Do premiery „Zielonej granicy” pozostał jeszcze niecały miesiąc, jednak już na etapie zapowiedzi filmu, roiło się od kontrowersji. Wszystko przez temat, który już sam w sobie budzi w naszym kraju wiele dyskusji i sporów.
„Zielona granica" jest co prawda opowieścią-fikcją, jednak scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. „Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami” – czytamy. W filmie przeplatać się mają trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica" jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.
W obsadzie międzynarodowej koprodukcji wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.
„Kobieta z.”.. reż. Małgorzata Szumowska i Michał Englert
„Kobieta z.”.. to rozgrywająca się na przestrzeni 45 lat opowieść o transpłciowej Anieli Wesoły, żyjącej na polskiej prowincji.
W głównej Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik. Młodszą wersję Anieli Wesoły gra Mateusz Więcławek, znany z filmów „Wesele” i „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, czy „Cicha noc” Piotra Domalewskiego. Obok nich pojawią się Joanna Kulig i debiutująca Bogumiła Bajor.
Inne polskie produkcje na 80. MFF w Wenecji
W sekcji poza konkursem znalazł się ponadto najnowszy film Romana Polańskiego, zatytułowany „Pałac”. 90-letni reżyser wraca do Wenecji po czterech latach. W 2019 roku jego „Oficer i szpieg” otrzymał na imprezie Srebrnego Lwa.
Scenariusz do filmu „Pałac” powstał przy współpracy Romana Polańskiego z Jerzym Skolimowskim. „Sylwester 1999 roku. W luksusowym szwajcarskim hotelu przecinają się losy gości i pracowników” – brzmi opis obrazu.
W filmie zagrali między innymi Fortunato Cerlino, Luca Barbareschi, Oliver Masucci czy Fanny Ardant.
W festiwalowej sekcji Horyzonty powalczy z kolei film „Domakinstvo za pocetnici” Gorana Stolevskiego, którego koproducentkami są Klaudia Śmieja-Rostworowska i Beata Rzeźniczek z Madants.
O samym obrazie wiadomo na razie niewiele. „Kobieta queer zmuszona jest wychowywać córkę swojego partnera, która sama nie chce być matką” – brzmi opis filmu, w którym grają mięzy innymi Anamaria Marinca, Sara Klimoska, Alina Serban czy Vladimir Tintor.
Czytaj też:
Adam Driver i Penelope Cruz w pierwszym zwiastunie „Ferrari”. Znamy datę premiery filmuCzytaj też:
Quiz z życia księżnej Diany. Jak dobrze ją znacie?