Książę Filip, czyli książę Edynburga, hrabia Merioneth i baron Greenwich urodził się 10 czerwca 1921 na greckiej wyspie Korfu. Był jedynym synem księcia Andrzeja z Grecji i Danii oraz księżniczki Alicji z Battenbergu, ale za to miał cztery starsze siostry to: Cecilie, Sophie, Margarita i Theodora. Książę Filip nie był Brytyjczykiem, ale jego rodzina od zawsze była związana z tym krajem. Dziadek przyszłego męża królowej Elżbiety był naturalizowanym obywatelem brytyjskim, który wyrzekł się niemieckich tytułów i przyjął nazwisko Mountbatten podczas pierwszej wojny światowej. Rok po jego urodzeniu, jego wuj i jednocześnie król Konstantyn I został zmuszony do abdykacji, a wiązało się to z wygnaniem z kraju także jego bliskich. Ojciec Filipa, książę Andrzej razem z rodziną wyprowadził się do Francji. Zamieszkali w paryskiej dzielnicy Saint-Cloud. Matka Filipa trafiła do zakładu psychiatrycznego, a ojciec wyniósł się na południe Francji i nie utrzymywał zbyt bliskich kontaktów z rodziną.
Przyszły ojciec następcy brytyjskiego tronu najpierw kształcił się w Szkole Amerykańskiej MacJannet, a następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, by studiować w Cheam School. Ale to nie koniec jego podróży związanych z edukacją. W latach 30 uczęszczał do szkoły w Niemczech, a następnie przeniósł się do Szkocji. Kiedy wybuchła wojna książę najpierw kształcił się Królewskim Kolegium Morski, by następnie służyć w brytyjskiej marynarce wojennej. Właśnie wówczas poznał przyszłą królową brytyjską.
Historia jak z bajki
Książę Filip i królowa Elżbieta poznali się, kiedy ten jako młody chłopak eskortował króla Jerzego VI wraz z żoną i z ich dwoma córkami – Elżbietą i Małgorzatą. Dziewczęta były odległymi kuzynkami Filipa. Wówczas 13-letnia Elżbieta zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia i zaczęli wymieniać listy. Ta sytuacja trwała pięć lat aż do 1946 roku, kiedy Filip poprosił króla Jerzego o rękę córki. Monarcha zgodził się pod warunkiem, że wszelkie uroczystości związane z zaręczynami zostaną wstrzymane do 21. urodzin Elżbiety. Dobrą nowinę ogłoszono 10 lipca 1947 roku, a w listopadzie para wzięła ślub. Jeszcze przed ceremonią Filip został księciem Edynburga, hrabią Merioneth i baronem Greenwich. Doczekali się czwórki dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda. W 1952 roku, kiedy młode małżeństwo było w podróży po Kenii, dotarła do nich smutna wiadomość o śmierci króla Jerzego. Tym samym tron miała objąć Elżbieta.
Cięty język księcia Filipa, który pokochali Brytyjczycy
Książę Filip był znany z ciętego języka i ostrych ripost. I chociaż to za to kochali go Brytyjczycy, to wielokrotnie rzecznicy Pałacu Buckingham musieli się sporo natrudzić, żeby wybrnąć z jego wypowiedzi. Mimo że mąż królowej Elżbiety wiedział, że łamie etykietę, to nic sobie z tego nie robił. Jedną z gaf, która przeszła do historii jest odpowiedź na pytanie zadane przez królową podczas spotkania z dziećmi z niepełnosprawnościami. Monarchini zapytała jedną z matek, jaki stopień utraty wzorku ma jej syn. – Sądząc po wielkości jego krawata – bardzo duży – powiedział Filip. W jego wypowiedziach nie brakowało kontrowersji. – Kiedy mężczyzna otwiera drzwi samochodu żonie, to albo ma nowy samochód, albo nową żonę – to także jego słynne powiedzenie. Podczas spotkań z poddanymi nie szczędził dobrych rad. 13-letniemu Andrew Adamsowi, który chciał zostać astronautą, doradził zrzucenie wagi, a uczennice szkoły w Reading usłyszały, że „wszystkie wyglądają jak córki Draculi”. Jednak najgłośniejszą gafą męża królowej brytyjskiej okazał się komentarz oficjalnego stroju prezydenta Nigerii Oluseguna Obasanjo. – Wygląda na to, że jesteś gotowy pójść spać – powiedział w 2003 roku.
73 lata u boku królowej Elżbiety
W 2017 królowa Elżbieta i książę Filip obchodzili Platynowe Gody, czyli 70. rocznicę ślubu. Był to pierwszy taki przypadek w historii Wielkiej Brytanii. Jednak już wtedy książę miał coraz więcej problemów zdrowotnych. W tym samym roku ogłoszono, że Filip jako najdłużej działający królewski małżonek przechodzi na emeryturę. W 2018 rok mąż królowej Elżbiety przeszedł wymianę operację stawu biodrowego i spędził w szpitalu ponad tydzień. Zmarł trzy lata później 9 kwietnia 2021 na zamku Windsor, dwa miesiące przed swoimi setnymi urodzinami. Książę Filip był najdłużej żyjącym męskim członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej oraz najdłużej żyjącym współmałżonkiem monarchy na świecie.
Czytaj też:
W „Milionerach” padło pytanie o milion złotych. Znasz odpowiedź?