Film „Chłopi” bez wątpienia odniósł już ogromny sukces. Polski kandydat do Oscara to zdecydowanie najpopularniejszy polski film od czasu pandemii, która na nowo zdefiniowała branżę kinową – wiadomo, że zobaczyło go już ponad 1,52 miliona widzów. Widzowie pokochali uniwersalną historię i świetnie zagranych bohaterów powieści Reymonta, ale także odmienną technikę, w której został zrealizowany obraz. Teraz okazuje się, że produkcja została także doceniona za granicą.
„Chłopi” nominowani do Oscara w dwóch kategoriach
Wiadomo, że „Chłopi” są polskim kandydatem do Oscara jako „najlepszy film międzynarodowy”, jednak producenci zgłosili obraz jeszcze do rywalizacji w czterech innych kategoriach. Teraz okazało się, że produkcja powalczy o szansę na nominację w dwóch z nich. 7 grudnia Akademia Filmowa ogłosiła bowiem tzw. „shortlisty”, na podstawie których można dowiedzieć się, że obraz może dostać Oscara nie tylko za najlepszy film międzynarodowy, lecz także za najlepszą animację.
– Po ogłoszeniu, że jesteśmy polskim kandydatem do Oscara, wskoczyliśmy na listę faworytów do tak zwanej shortlisty [skrócona lista filmów, które mają szansę dostać nominację do Oscara – przyp. red.] – bardzo się z tego powodu cieszymy. Film jeszcze nie był wyświetlany w USA w kinach, co oznacza, że ludzie, którzy go widzieli, oglądali go albo na festiwalu w Toronto, w Hamptons lub w Los Angeles – opowiedział w rozmowie z Gazeta.pl Sean Bobbitt, jeden z producentów „Chłopów”.
Promocja „Chłopów” w USA
W grudniu „Chłopi” mają wejść w ramach kwalifikacyjnego wyświetlania do kin w Los Angeles i być może w Nowym Jorku. Żeby dotrzeć do jak największej liczby członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, twórcy "Chłopów" organizują specjalne pokazy i spotkania z autorami dzieła, na które zapraszają decyzyjne osoby. Kampania przedoscarowa polega bowiem głównie na tym, aby dotrzeć do jak największego grona osób, które będą potem głosować i decydować o nominacjach.
Fabuła filmu „Chłopi”
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
Czytaj też:
„Chłopi” z absolutnym rekordem kinowym. Film zobaczyło już 1,5 mln widzówCzytaj też:
„Love Actually” wraca do kin! Wszystko z okazji 20. rocznicy powstania produkcji