Pamiętacie Maksa i Alberta z „Seksmisji” oraz ich perypetie w świecie wykreowanym przez kobiety? Zmierzcie się z naszym quizem, jednak miejcie się na baczności! Pytania potrafią być podchwytliwe! Szczególną uwagę zachowajcie przy 6 zagadnieniu!
Sukces i odbiór filmu „Seksmisja” w Polsce
Fantastycznonaukowa komedia Juliusza Machulskiego zadebiutowała w Polsce 14 maja 1984 roku i od zaliczyła w Polsce olbrzymi frekwencyjny sukces. W pierwszym miesiącu wyświetlania filmu obejrzało ją 1 073 000 widzów, a łączna szacowana liczba widzów wyniosła 12 milionów. „Seksmisja” popularna też była poza Polską, między innymi w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Niemieckiej Republice Demokratycznej oraz Czechosłowacji.
Po premierze filmu nie brakowało jednak krytycznych głosów. Maciej Zalewski w „Kinie” pisał, że Machulski zasypuje widzów cytatami z „najbardziej utartego zestawu damsko-męskich dowcipasów, które zaczynamy opowiadać sobie na przerwach w podstawówce”. W „Życiu Warszawy” Małgorzata Dipont pisała natomiast, że „Seksmisja” jest „doskonałą kpiną z ruchów feministycznych”, a Andrzej Kołodyński nazywał hasła feministek „ekstremistycznymi” i twierdził, że dwójka bohaterów filmu słusznie „przeciwstawia im zdrowy, męski szowinizm”. Wielu krytyków zwracało jednak uwagę na to, że tak naprawdę to profesor Kuppelweiser – mężczyzna, odpowiadał za zniszczenie męskich genów i rzekomą zagładę gatunku. Przez wielu widzów w Polsce „Seksmisja” odbierana była jednak jako alegoria komunistycznych rządów.
Wiele cytatów z „Seksmisji” weszło na stałe do potocznego języka. Ciekawostką jest także to, że w filmie „Shrek” osioł, pod którego głos podkłada Jerzy Stuhr, posługuje się wiele razy tekstami z kultowej komedii Machulskiego.
Czytaj też:
QUIZ z prawdziwego polskiego klasyka! Odpowiedz na 10 pytań!Czytaj też:
QUIZ z filmu „Kogel-Mogel”. Te teksty przeszły do historii!