Chociaż Christopher Nolan jest jednym z najbardziej cenionych filmowców XXI wieku i ma na koncie takie tytuły jak „Dunkierka”, „Incepcja”, „Memento”, trylogię „Mroczny Rycerz”, „Prestiż” czy „Interstellar”, nikt chyba nie spodziewał się, że Oppenheimer wygeneruje aż tak duże zyski. Film zarobił w kinach na całym świecie 952 miliony dolarów i zyskał wielkie uznanie krytyków, zdobywając w tym roku trzynaście nominacji do Oscarów oraz trzynaście nominacji do Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).
O czym jest film „Oppenheimer”?
„Oppenheimer” powstał na podstawie jego autorskiego scenariusza, a oparty został na nagrodzonej Pulitzerem książce „Amerykański Prometeusz. Triumf i tragedia Roberta Oppenheimera” autorstwa Kaia Birda i nieżyjącego już Martina J. Sherwina.
Widzowie filmu zaglądają w głąb umysłu fizyka teoretycznego, J. Roberta Oppenheimera, który jako dyrektor założonego w ramach Projektu Manhattan laboratorium w Los Alamos prowadził przełomowy projekt zbudowania pierwszej bomby atomowej.
„Oppenheimer” ma też doborową obsadę. Poza Cillianem Murphy i Emily Blunt w filmie występują m.in.: nagrodzony Oscarem Matt Damon, nominowany do Oscara Robert Downey Jr., nominowana do Oscara Florence Pugh, Josh Hartnett oraz laureaci Oscara Casey Affleck, Rami Malek i Kenneth Branagh.
„Oppenheimer” – online. Gdzie obejrzeć film?
Film „Oppenheimer” trafi na platformę SkyShowtime 21 marca.
Kim był Robert Oppenheimer?
Oppenheimer, w czasie II Wojny Światowej, był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej „Manhattan”. Poza działalnością związaną z bronią atomową miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej.
Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji.
Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.
Czytaj też:
Oscary 2024. Te nominowane filmy są już w sieci. Podpowiadamy, gdzie je obejrzyszCzytaj też:
Za nami rozdanie nagród Grammy 2024. Co się wydarzyło na gali?