W Teatrze Muzycznym w Gdyni trwa uroczysta gala 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Nagrodę publiczności otrzymała Agnieszka Holland za głośny film „Zielona granica”, który jest poświęcony kryzysowi migracyjnemu przy granicy polsko-białoruskiej. Reżyserka nie mogła osobiście odebrać nagrody, jednak przygotowała krótki list, który odczytano w jej imieniu.
Festiwal w Gdyni. Holland ostro o rządzie Tuska
Artystka postanowiła zadedykować nagrodę „ludziom na granicy, narażającym się na cierpienie, ryzykującym często zdrowiem i życiem, dokonującym trudnych wyborów i podnoszącym za nie wysoką cenę, ale przede wszystkim odważnym i wytrwałym”. „Lokalnym i przyjeżdżającym wciąż z całej Polski aktywistów, którzy bronią naszego człowieczeństwa i nie pozwalają, by ludzie umierali bez pomocy, a nasze sumienia zarastały błoną podłości” – dodała.
Reżyserka w swoim wystąpieniu nie szczędziła gorzkich słów pod adresem rządu Donalda Tuska. W jej opinii „po zmianie władzy sytuacja na pograniczu wcale nie uległa poprawie – wręcz przeciwnie, jest nawet gorsza pod niektórymi względami”.
„Nasz film przyniósł nam przez ten rok, który upłynął od jego premiery, rok wiele satysfakcji objechał cały świat i wszędzie był przyjmowany z wielkimi emocjami przez widzów i krytykę” – komentowała reżyserka. „Przyniósł też wiele bólu. Pracując nad nim i pokazując go, zetknęliśmy się z bezmiarem nieszczęść, cierpienia, przemocy, kłamstwa, pogardy i dehumanizacji. Ten ból wciąż trwa. Sytuacja na granicy białoruskiej nie zmieniła się po zmianie władzy, a pod pewnym względami zmieniła się na gorsze” – oceniła.
Agnieszka Holland o sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej
Zdaniem autorki „Zielonej granicy”, „nienawistna i podsycająca strach propaganda nie prowadzi do rzeczywistego rozwiązania kryzysu ani geopolitycznego, ani humanitarnego”.
„Służy zapewne doraźnym celom wyborczym, ale roznieca nastroje ksenofobii, rasizmu i nacjonalizmu, które rozlewają się już po całej Europie i prowadzą do jej szybkiego brunatnienia. Polska staje się znów polem, gdzie faszyzujące grupy obywateli z biernym przyzwoleniem państwa organizują pogromy na ludzi o innym kolorze skóry, ale i na tych, którzy ich ratują i pomagają im, płacąc za to często najwyższą cenę” – stwierdziła.
Festiwal w Gdyni. Lista laureatów
Przedstawiamy listę laureatów w poszczególnych kategoriach:
- Złote Lwy: „Zielona granica”
- Srebrne Lwy: „Dziewczyna z igłą”
- Nagroda publiczności: Agnieszka Holland – „Zielona granica”
- Główna rola męska: Jacek Borusiński – „Wróbel”
- Główna rola kobieca: Sandra Drzymalska – „Biała odwaga”
- Drugoplanowa rola męska: Julian Świeżewski – „Biała odwaga”
- Drugoplanowa rola kobieca: Trine Dyrholm – „Dziewczyna z igłą”
- Reżyseria: Marcin Koszałka – „Biała odwaga”
- Profesjonalny debiut aktorski: Sofia Berezowska – „Pod wulkanem”
- Muzyka: Frederikke Hoffmeier – „Dziewczyna z igłą”
- Dźwięk: Roman Dymny – „Zielona granica”
- Scenografia: Jagna Dobesz – „Dziewczyna z igłą”
- Najlepszy film krótkometrażowy: „Pomarańcza z Jaffy”
- Montaż: Sebastian Mialik – „Wrooklyn Zoo”
- Zdjęcia: Michał Dymek – „Dziewczyna z igłą”
- Scenariusz: Łukasz M. Maciejewski i Marcin Koszałka – „Biała odwaga”
- Charakteryzacja: Agnieszka Hodowana – „Kulej. Dwie strony medalu”
- Kostiumy: Małgorzata Fudala – „Dziewczyna z igłą”
- Debiut reżyserski lub drugi film: Kamila Tarabura – „Rzeczy niezbędne” i Korek Bojanowski – „Utrata równowagi”. Nagrodę zdobyła Mara Tamkovich – „Pod szarym niebem”
- Nagroda za wyjątkowy wkład artystyczny: Maciej Damięcki – „Cisza nocna”
- Złoty Pazur im. Andrzeja Żuławskiego: „To nie mój film”
Czytaj też:
„Patrole obywatelskie” w polskich miastach. „Wyglądają, jakby chcieli dokonać pogromu”Czytaj też:
Andrzej Duda ma stanąć przed sądem. „Każdy będzie mógł oglądać rozprawę”