W oświadczeniu zamieszczonym w piątek 28 sierpnia na Instagramie Chadwicka Bosemana czytamy, że w 2016 roku aktor dowiedział się, że ma raka okrężnicy w stadium III, który w trakcie ostatnich trzech lat rozwinął się do stadium IV.
„Prawdziwy wojownik, Chadwick, przetrwał to wszystko i dał wam wiele filmów, które pokochaliście. Od »Marshalla« (2017) do »Pięciu braci« (2020) po »Ma Rainey's Black Bottom« (2020) i kilku innych ról, które zostały sfilmowane podczas i pomiędzy niezliczonymi operacjami i chemioterapią” – czytamy. „Ożywienie króla Wakandy T'Challa w »Czarnej Panterze« było zaszczytem w jego karierze” – podkreślono w oświadczeniu.
Aktor zmarł w swoim domu, z rodziną i żoną u boku. „Rodzina dziękuje wam za miłość i modlitwy i prosi, abyście uszanowali jej prywatność w tym trudnym czasie” – zaapelowano.
Informacja o śmierci Bosemana wywołała szok i smutek wielu wybitnych osobistości. Martin Luther King II, działacz na rzecz praw człowieka i najstarszy syn dr Martina Luthera Kinga Jr. napisał w mediach społecznościowych, że aktor „ożywił historię na srebrnym ekranie” swoimi kreacjami czarnych przywódców. Oprah Winfrey napisała z kolei, że Boseman był „delikatną i utalentowaną duszą”. „Pokazywał nam całę tę wielkość między operacjami i chemią. Odwaga, siła, moc potrzebna do tego. Tak wygląda godność” – podkreśliła.
Chadwick Boseman
Chadwick Boseman urodził się 29 listopada 1977 roku w Anderson. W 2000 roku ukończył reżyserię na Howard University w Waszyngtonie, następnie kształcił się w British American Drama Academy. Zadebiutował w serialu „Brygada ratunkowa” w 2003 roku. Pisał również scenariusze do spektakli teatralnych. W 2008 roku zobaczyliśmy go w „Lincoln Heights”, a w tym samym roku zagrał także w swoim pierwszym filmie „The Express”. W 2010 roku wcielił się w jedną z głównych ról w produkcji NBC „Persons Unknown”. Jego pierwszą główną rolę filmową przyniósł obraz „42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy”, w którym, u boku Harrisona Forda, zagrał Jackiego Robinsona, pierwszego czarnego baseballistę. Rok później pojawił się w „Ostatnim gwizdku” z Kevinem Costnerem. W 2014 roku wcielił się także w Jamesa Browna w biograficznym obrazie „Get on Up”. W 2014 roku Marvel Studios zaproponowało mu kontrakt na pięć filmów, w których zagrać miał rolę Czarnej Pantery. Po raz pierwszy zagrał tę postać w „Kapitanie Ameryka: Wojnie bohaterów” w 2016 roku. Potem pojawił się w „Czarnej Panterze” i „Avengers: Wojna bez granic”.
Czytaj też:
Jest teaser 2. sezonu serialu „Mroczne materie”! Kiedy zadebiutuje na HBO?