Emmy 2023: lista zwycięzców. Jakie seriale zostały nagrodzone?

Emmy 2023: lista zwycięzców. Jakie seriale zostały nagrodzone?

ekipa serialu „Sukcesja” na 75. gali Emmy
ekipa serialu „Sukcesja” na 75. gali Emmy Źródło: Newspix.pl / SIPAUSA
Za nami rozdanie Primetime Emmy Awards, które odbyło się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Znamy listę laureatów.

Listę nominacji do 75. edycji nagród Emmy ogłoszono już w lipcu 2023 roku, ale mimo tego, że uroczystą ceremonię przyznania statuetek zaplanowano na 18 września 2023 roku, nie odbyła się ona ze względu na strajk aktorów i scenarzystów w Hollywood. Finalnie główna gala odbyła się 15 stycznia i ogłoszono na niej laureatów w wiodących kategoriach. Kto zwyciężył?

Zwycięzcy Emmy 2023

Na gali „telewizyjnych Oscarów”, które są przyznawane od 1949 roku i są najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w branży telewizyjnej, pojawiło się mnóstwo gwiazd. Jeszcze przed wydarzeniem wiadomo było, że faworytami 75. edycji nagród Emmy były takie produkcje, jak „Sukcesja” (27 nominacji), „The Last of Us” (24 nominacje) oraz „Biały Lotos” (23 nominacje).

Finalnie „Sukcesja” otrzymała sześć statuetek – twórca serialu Jesse Amstrong otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz (za odc. „Connor's Wedding”), Mark Mylod zwyciężył w kategorii najlepsza reżyseria (za ten sam odcinek), Kieran Culkin został uznany za najlepszego aktora w serialu dramatycznym, Sarah Snook za najlepszą aktorkę w serialu dramatycznym, natomiast Matthew Macfadyen okazał się najlepszym aktorem drugoplanowym w serialu dramatycznym.

Sześć statuetek otrzymał również „The Bear”, który zgarnął niemal wszystkie nagrody w kategoriach serialu komediowego. Produkcja doceniona została w kategorii „najlepszy serial komediowy”, Christopher Storer odebrał statuetki za reżyserię i scenariusz, natomiast Jeremy Allen White, Ayo Edebiri, Ebon Moss-Bachrach wygrali w kategoriach aktorskich. A jak się przedstawiają pozostałe zwycięstwa?

Emmy 2023. Pełna lista nominowanych i nagrodzonych

Najlepsza reżyseria – serial komediowy

  • Bill Hader „Barry” (odc. „wow”)
  • Christopher Storer "The Bear" (odc. "Review") – ZWYCIĘZCA
  • Amy Sherman-Palladino "Wspaniała pani Maisel" (odc. "Four minutes")
  • Mary Lou Belli "The Ms. Pat Show" (odc. "Don't Touch My Hair")
  • Declan Lowney "Ted Lasso" (odc. "So Long, Farewell")
  • Tim Burton "Wednesday" (odc. "Wednesday's Child Is Full Of Woe")

Najlepsza reżyseria – serial dramatyczny

  • Benjamin Caron „Andor” (odc. „Rix Road”)
  • Dearbhla Walsh „Siostry na zabój” (odc. „The Prick”)
  • Peter Hoar „The Last Of Us” (odc. „Long, Long Time”)
  • Andrij Parekh „Sukcesja” (odc. „America Decides”)
  • Mark Mylod „Sukcesja” (odc. „Connor's Wedding”) – ZWYCIĘZCA
  • Lorene Scafaria „Sukcesja” (odc. „Living+”)
  • Mike White „Biały Lotos” (odc. „Arrivederci”)

Najlepsza reżyseria – miniserial, antologia serialowa, film telewizyjny

  • Lee Sung Jin „Awantura” (odc. „Figures Of Light”) – ZWYCIĘZCA
  • Jake Schreier „Awantura” (odc. „The Great Fabricator”)
  • Carl Franklin „Dahmer – Potwór: historia Jeffreya Dahmera” (odc. „Bad Meat”)
  • Paris Barclay „Dahmer – Potwór: historia Jeffreya Dahmera” (odc. „Silenced”)
  • Valerie Faris, Jonathan Dayton „Rozterki Fleishmana” (odc. „Me-Time”)
  • Dan Trachtenberg „Predator: Prey”

Najlepszy aktor – serial komediowy

  • Bill Harder „Barry”
  • Jason Segel „Terapia bez trzymanki”
  • Martin Short „Zbrodnie po sąsiedzku”
  • Jason Sudeikis „Ted Lasso”
  • Jeremy Allen White „The Bear” – ZWYCIĘZCA

Najlepszy aktor – serial dramatyczny

  • Jeff Bridges „Stary człowiek”
  • Brian Cox „Sukcesja”
  • Kieran Culkin „Sukcesja” – ZWYCIĘZCA
  • Bob Odenkirk „Zadzwoń do Saula”
  • Pedro Pascal „The Last of Us”
  • Jeremy Strong „Sukcesja”

Najlepszy aktor – miniserial, antologia serialowa, film telewizyjny

  • Taron Egerton „Czarny ptak”
  • Kumail Nanjiani „Witamy w Chippendales”
  • Evan Peters „Dahmer – Potwór: historia Jeffreya Dahmera”
  • Daniel Radcliffe „Weird: The Al Yankovic Story”
  • Michael Shannon „George i Tammy”
  • Steven Yeun „Awantura” – ZWYCIĘZCA

Najlepsza aktorka – serial komediowy

  • Christina Applegate „Już nie żyjesz”
  • Rachel Brosnahan „Wspaniała pani Maisel”
  • Quinta Brunson „Misja: podstawówka” – ZWYCIĘŻCZYNI
  • Natasha Lyonne „Poker Face”
  • Jenna Ortega „Wednesday”

Najlepsza aktorka – serial dramatyczny

  • Sharon Horgan „Siostry na zabój”
  • Melanie Lynskey „Yellowjackets”
  • Elisabeth Moss „Opowieści podręcznej”
  • Bella Ramsey „The Last of Us”
  • Keri Russell „Dyplomatka”
  • Sarah Snook „Sukcesja” – ZWYCIĘŻCZYNI

Najlepsza aktorka – miniserial, antologia serialowa, film telewizyjny

  • Lizzy Caplan „Rozterki Fleishmana”
  • Jessica Chastain „George i Tammy”
  • Dominique Fishback „Rój”
  • Kathryn Hahn „Małe wielkie historie”
  • Riley Keough „Daisy Jones & The Six”
  • Ali Wong „Awantura” – ZWYCIĘŻCZYNI

Najlepszy aktor drugoplanowy – serial komediowy

  • Anthony Carrigan „Barry”
  • Phil Dunster „Ted Lasso”
  • Bertt Goldstein „Ted Lasso”
  • James Mardsen „Jury Duty”
  • Ebon Moss-Bachrach „The Bear” – ZWYCIĘZCA
  • Tyler James Williams „Misja: podstawówka”
  • Henry Winkler „Barry”

Najlepszy aktor drugoplanowy – serial dramatyczny

  • F. Murray Abraham „Biały Lotos”
  • Nicholas Braun „Sukcesja”
  • Dominic Di Grasso „Biały Lotos”
  • Theo James „Biały Lotos”
  • Matthew Macfadyen „Sukcesja” – ZWYCIĘZCA
  • Alan Ruck „Sukcesja”
  • Will Sharpe „Biały Lotos”
  • Alexander Skarsgård „Sukcesja”

Najlepszy aktor drugoplanowy – miniserial, antologia serialowa, film telewizyjny

  • Murray Bartlett „Witamy w Chippendales”
  • Paul Walter Hauser „Czarny ptak” – ZWYCIĘZCA
  • Richard Jenkins „Dahmer – Potwór: historia Jeffreya Dahmera”
  • Joseph Lee „Awantura”
  • Ray Liotta „Czarny ptak”
  • Young Mazino „Awantura”
  • Jesse Plemons „Miłość i śmierć”

Najlepsza aktorka drugoplanowa – serial komediowy

  • Alex Borstein „Wspaniała pani Maisel”
  • Ayo Edebiri „The Bear” – ZWYCIĘŻCZYNI
  • Janelle James „Misja: podstawówka”
  • Sheryl Lee Ralph „Misja: podstawówka”
  • Juno Temple „Ted Lasso”
  • Hannah Waddingham „Ted Lasso”
  • Jessica WIliams „Terapia bez trzymanki”

Najlepsza aktorka drugoplanowa – serial dramatyczny

  • Jennifer Coolidge „Biały Lotos” – ZWYCIĘŻCZYNI
  • Elizabeth Debicki „The Crown”
  • Meghann Fahy „Biały Lotos”
  • Sabrina Impacciatore „Biały Lotos”
  • Aubrey Plaza „Biały Lotos”
  • Rhea Seehorn „Zadzwoń do Saula”
  • J. Smith-Cameron „Sukcesja”
  • Simona Tabasco „Biały Lotos”

Najlepsza aktorka drugoplanowa – miniserial, antologia, film telewizyjny

  • Annaleigh Ashford „Witamy w Chippendales”
  • Maria Bello „Awantura”
  • Claire Danes „Rozterki Fleishmana”
  • Juliette Lewis „Witamy w Chippendales”
  • Camila Morrone „Daisy Jones & The Six”
  • Niecy Nash-Betts „Dahmer – Potwór: historia Jeffreya Dahmera” – ZWYCIĘŻCZYNI
  • Merritt Wever „Małe wielkie historie”

Najlepszy serial – komedia

  • „Misja: podstawówka”
  • „Barry”
  • „The Bear” – ZWYCIĘZCA
  • „Jury Duty”
  • „Wspaniała pani Maisel”
  • „Zbrodnie po sąsiedzku”
  • „Ted Lasso”
  • „Wednesday”

Najlepszy serial dramatyczny

  • „Andor”
  • „Zadzwoń do Saula”
  • „The Crown”
  • „Ród smoka”
  • „Sukcesja” – ZWYCIĘZCA
  • „Biały Lotos”
  • „Yellowjackets”

Najlepszy miniserial, antologia serialowa

  • „Awantura” – ZWYCIĘZCA
  • „Dahmer – Potwór: historia Jeffreya Dahmera”
  • „Daisy Jones & The Six”
  • „Rozterki Fleishmana”
  • „Obi-Wan Kenobi”

Najlepsze talk show

  • „The Daily Show With Trevor Noah” -ZWYCIĘZCA
  • „Jimmy Kimmel Live!”
  • „Late Night With Seth Meyers”
  • „The Late Show With Stephen Colbert”
  • „The Problem With Jon Stewart”

Najlepszy program satyryczny, program kabaretowy ze scenariuszem

  • „A Black Lady Sketch Show”
  • „Last Week Tonight With John Oliver” – ZWYCIĘZCA
  • „Saturday Night Live”

Najlepsze reality/talent show

  • „The Amazing Race”
  • „RuPaul's Drag Race” – ZWYCIĘZCA
  • „Survivor”
  • „Top Chef”
  • „The Voice”

Najlepszy scenariusz – serial komediowy

  • Bill Hader „Barry” (odc. „wow”)
  • Christopher Storer „The Bear” (odc. „System”) – ZWYCIĘZCA
  • Mekki Leeper „Jury Duty” (odc. „Ineffective Assistance”)
  • Matteo Borghese, Rob Turbovsky „Zbrodnie po sąsiedzku” (odc. „I Know Who Did It”)
  • Chris Kelly, Sarah Schneider „The Other Two” (odc. „Cary & Brooke Go To An AIDS Play”)
  • Brendan Hunt, Joe Kelly, Jason Sudeikis „Ted Lasso” (odc. „So Long, Farewell”)

Najlepszy scenariusz – serial dramatyczny

  • Beau Willimon „Andor” (odc. „One Way Out”)
  • Sharon Horgan, Dave Finkel, Brett Baer „Siostry na zabój” (odc. „The Prick”)
  • Gordon Smith „Zadzwoń do Saula” (odc. „Point And Shoot”)
  • Peter Gould „Zadzwoń do Saula” (odc. „Saul Gone”)
  • Craig Mazin „The Last of Us” (odc. „Long, Long Time”)
  • Jesse Armstrong „Sukcesja” (odc. „Connor's Wedding”) – ZWYCIĘZCA
  • Mike White „Biały Lotos” (odc. „Arrivederci”)

Najlepszy scenariusz – miniserial, antologia serialowa, film telewizyjny

  • Lee Sung Jin „Awantura” (odc. „The Birds Don't Sing, They Screech In Pain”) – ZWYCIĘZCA
  • Joel Kim Booster „Fire Island”
  • Taffy Brodesser-Akner „Rozterki Fleishmana” (odc. Me-Time„)
  • Patrick Aison, Dan Trachtenberg”Predator: Prey„
  • Janine Nabers, Donald Glover”Rój„
  • Al Yankovic, Eric Appel”Weird: The Al Yankovic Story„

Najlepszy scenariusz – program satyryczny, program kabaretowy

  • „The Daily Show With Trevor Noah”
  • „Last Week Tonight With John Oliver” – ZWYCIĘZCA
  • „Late Night With Seth Meyers”
  • „The Late Show With Stephen Colbert”
  • „Saturday Night Live”

Czytaj też:
Brad Pitt pod wrażeniem żony Piotra Adamczyka. „Powiedział, że jest w ogromnym szoku”
Czytaj też:
Złote Globy 2024: Laureaci otrzymają torby z prezentami o wartości 2 mln zł. Znamy ich zawartość

Opracowała:
Źródło: WPROST.pl / TVN24