Irena Kwiatkowska była absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Przed wybuchem wojny grała na deskach teatrów Powszechnego w Warszawie, Nowego w Poznaniu i Polskiego w Katowicach. Podczas niemieckiej okupacji pracowała w kuchni ZASP-u. Była żołnierzem AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim jako łączniczka w sztabie grupy „Północ”.
Po zakończeniu wojny wyjechała do Krakowa, gdzie występowała w kabarecie Siedem Kotów, do którego piosenki dla niej pisał Konstanty Ildefons Gałszyński. Specjalnie dla niej poeta stworzył także postać Hermenegildy Kociubińskiej, poetki hermetyczno-sympatycznej.
Irena Kwiatkowska – niezapomniana Kobieta Pracująca
W trakcie swojej długiej kariery Irena Kwiatkowska zagrała ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych. Występowała także w kabaretach – Dudek i Starszych Panów. Pracowała również w jako spikerka, głównie w Polskim Radiu.
Szeroka publiczność zna Irenę Kwiatkowską z seriali i filmów telewizyjnych, takich jak „Wojna domowa” Jerzego Gruzy, gdzie wcielała się w Zofię Jankowską, „Czterdziestolatka” i „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, w których grała Kobietę Pracującą, „Zmienników”, w których wcielała się w Marię Piórecką, mamę Kasi, komedii „Rozmowy kontrolowane”, w których grała ciotkę Ochódzkiego Lusie czy „Graczyków”, w których wcielała się we wróżkę.
Jak wygląda dziś grób Ireny Kwiatkowskiej?
Irena Kwiatkowska była żoną Bolesława Kielskiego, spikera Polskiego Radia. Aktorka zmarła 3 marca 2011 roku w Domu Aktora w Skolimowie w wieku 98 lat. Została pochowana u boku swojego męża na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 189-1-6).
Z okazji 13. rocznicy śmierci Ireny Kwiatkowskiej w sieci zdjęcie jej grobu zamieściła Krystyna Kwiatkowska, bratanica aktorki.
„To już 13 lat. Ciociu Irenko ciesz się rajem. Marysiu Marysia Sieczka dziękuję za przygotowanie grobu na dzisiejszą rocznicę. Świeci słoneczko jak w dniu 3 marca 2011 roku” – napisała.
W sekcji komentarzy posypały się wspomnienia i miłe słowa o Irenie Kwiatkowskiej. „Zawsze pamiętam radosną, dowcipną i przemiłą”; „Dla mnie Pani Irena Kwiatkowska należy do grona wybitnych aktorek polskich, które na palcach rąk da się policzyć. Niezwykle żywotna i mega utalentowana”; „Wspaniała i niezapomniana” – piszą internauci.
facebookCzytaj też:
QUIZ z filmu „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”. Zabawne cytaty i nie tylko!Czytaj też:
Krystyna Janda wraca do TVP po latach. Nie ukrywa wzruszenia