Informacja o śmierci Jerzego Treli obiegła media w ubiegłą niedzielę. Smutną wiadomość przekazał jego syn. Jerzy Trela zmarł 15 maja w Krakowie w wieku 80 lat. Mężczyzna w 1969 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był jednym z współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Występował w Teatrze Rozmaitości, a w 1970 roku przeniósł się do Teatru Starego w Krakowie. Grał w filmach Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Żuławskiego, Agnieszki Holland, Filipa Bajona i Jerzego Hoffmana.
Wśród ważnych ról aktora można wymienić kreacje w „Znikąd donikąd" (1975) Kutza, „Do krwi ostatniej…" (1978) Hoffmana, „Królowej Bonie" (1980) Janusza Majewskiego, „Blisko, coraz bliżej" (1982) Zbigniewa Chmielewskiego, „Karate po polsku" (1982) Wojciecha Wójcika, „Aniele w szafie" (1987) Stanisława Różewicza, „Ekstradycji 2" (1996) Wójcika, „Panu Tadeuszu" (1999) Wajdy, „Ziarnie prawdy" (2014) i „Ciemno, prawie noc" (2019).
Pogrzeb Jerzego Treli
Krakowski magistrat przekazał, że pogrzeb Jerzego Treli odbędzie się w poniedziałek 23 maja. Artysta spocznie w Krakowie w rodzinnych Leńczach. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 9.00. Najpierw w kościele oo. dominikanów w Krakowie zostaną wystawione prochy Jerzego Treli, a o godzinie 10.00 odbędzie się msza żałobna. O 14.00 na cmentarzu w Leńczach będzie miała miejsce ceremonia pochówku. Gwiazdor zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu.
Tę decyzję skomentował dla „Faktu” przyjaciel zmarłego, Jan Nowicki. – Znam historię jego życia, znam historię jego ojca, byłem na pogrzebie jego matki. Myślę, że powinien spocząć obok niej i żony, na pięknym cmentarzyku w Leńczach. Jesteśmy chłopakami z małych miasteczek i tam jest nasze miejsce. Bardzo go kochałem" – powiedział.
Czytaj też:
Firmy wspierające ekologię zrywają współpracę z Maciejem Orłosiem. Dziennikarz wydał oświadczenie