Maria Chwalibóg zmarła w piątek 15 marca. Aktorka znana była z ról teatralnych, z Teatru Telewizji, oraz występów w filmach i serialach. Jej najważniejszą kreacją była rola w „Kobiecie samotnej” w reżyserii Agnieszki Holland z 1981 roku.
Maria Chwalibóg nie żyje
O śmierci aktorki poinformował na Facebooku profil Filmpolski.pl.
„Nie żyje Maria Chwalibóg. Znakomita aktorka teatralna i filmowa zmarła 15 marca w wieku 91 lat. Zagrała ponad 80 ról filmowych i telewizyjnych, m. in. w „Matce Joannie od Aniołów”, „Poszukiwanym Poszukiwanej”, „Godzinach szczytu”, „Korczaku”, jednak najważniejszą w Jej dorobku artystycznym pozostanie niewątpliwie wybitna tytułowa rola w „Kobiecie samotnej” Agnieszki Holland, za którą została nagrodzona na festiwalu w Gdyni” – czytamy.
Jako pierwszy informację o śmierci aktorki przekazał w mediach społecznościowych aktor Tadeusz Chudecki. „Odeszła MARIA CHWALIBÓG! R.I.P”. – napisał w piątek wieczorem na Facebooku, dołączając do wpisu dwa serca.
Aktorkę pożegnali też koledzy aktorzy na profilu Związku Aktorów Scen Polskich
Z przykrością zawiadamiamy, że odeszła Maria Chwalibóg, wybitna aktorka, wieloletnia członkini Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP. Najszczersze kondolencje. Niech spoczywa w spokoju" – napisał ZASP na Facebooku.
Kim była i gdzie grała Maria Chwalibóg?
Maria Chwalibóg urodziła się w 1933 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Dorastała wraz z braćmi i siostrą w majątku rodziców w Mysłowie, w powiecie łukowskim.
Chwalibóg w 1956 r. ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Zadebiutowała na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi 3 lutego 1956 r. rolą Diany w spektaklu „Faryzeusze i grzesznik” w reż. Marii Kaniewskiej-Forbert.
W swoim dorobku teatralnym Maria Chwalibóg ma ponad 70 ról scenicznych oraz 34 role w spektaklach Teatru Telewizji. Jako aktorka wzięła udział w kilkudziesięciu produkcjach filmowych. Wystąpiła m.in. w takich filmach i serialach, jak: „Matka Joanna od Aniołów”, (1960), „Poszukiwany, poszukiwana” (1972), „Godzina szczytu” (1973), „Brunet wieczorową porą” (1976), „Niedzielne dzieci” (1977), „Kocham kino” (1987), „Oszołomienie” (1988), „Korczak” (1990), „Panny i wdowy” (1992) czy „1968. Szczęśliwego Nowego Roku” (1993). Grywała również w serialach, min. w „07 zgłoś się”, „Kuchni polskiej”, „Oficerach” i „Plebanii”. Ostatni raz widzowie mogli ją oglądać na ekranie w 2015 r. w filmie fabularnym „Carte Blanche” w reż. Jacka Lusińskiego.
W 2019 r. artystka została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Czytaj też:
Zapadł wyrok ws. matki Anny Przybylskiej. Seniorka nie kryje rozczarowaniaCzytaj też:
Nie żyje aktorka Alicja Pawlicka. Była żoną legendy TVP