W środę 22 września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po raz kolejny pochyliła się nad wnioskiem o przyznanie koncesji stacji TVN24. Tym razem decyzja okazała się pomyślna dla właścicieli telewizji, która otrzymała polską koncesję. Decyzja została ogłoszona niedługo przed rozpoczęciem programu „Fakty po Faktach”, czemu poświecił wstęp prowadzący program.
– Tak, to jest to samo studio, to była ta sama czołówka, to jest ta sama pora. To są „Fakty po Faktach”, ale to nie jest zwyczajny dla nas dzień – rozpoczął program Piotr Kraśko. – Pozostały 4 dni obowiązywania koncesji, na podstawie której w tej chwili nadajemy. Czekaliśmy 594 dni na przedłużenie prawa do nadawania. Stało się to 15 minut temu – obwieścił dziennikarz.
Kraśko porównał sytuację polityków i dziennikarzy. Jak tłumaczył, ich mandatem jest wynik wybór, a praca osób z mediów uzależniona jest od sympatii widzów. – Państwa prawem jest dostęp do informacji, a naszym prawem do istnienia jest to, że państwo są z nami. To była pierwsza stacja informacyjna w Polsce. To wciąż jest największa stacja informacyjna w Polsce – wyliczał Kraśko. – I wiem, że jestem w tej sprawie obiektywny, bo jak państwo wiedzą, nie byłem w niej od samego początku – zaznaczył, nawiązując do swojej wieloletniej pracy w Telewizji Polskiej.
Kraśko: Chcemy nadawać na podstawie polskiej koncesji
– Patrzyłem na TVN24 też jak na konkurencję. Ale patrzyłem z szacunkiem, czasem zazdrością i podziwem, że moje wspaniałe dzisiaj koleżanki i koledzy stworzyli coś, co wtedy wydawało się niezwykłe, a dziś trudno sobie wyobrazić każdy kolejny dzień bez ciągłego dostępu do informacji. Także w innych stacjach informacyjnych – mówił Kraśko.
Dziennikarz przypomniał, że TVN24 miała już wcześniej przyznaną holenderską koncesję. – Ale to jest polska stacja i jesteśmy z tego dumni, że jesteśmy największą stacją informacyjną w naszym kraju. Chcieliśmy i chcemy nadawać na podstawie polskiej koncesji. Nie było żadnych powodów formalnych albo prawnych, żeby ta koncesja nie była nam wcześniej przyznana, nie po 594 dniach – mówił Piotr Kraśko. Podkreślił też, że KRRiT nie podjęła decyzji bezwarunkowo, bowiem wcześniej przyjęła uchwałę, której treść sugeruje, że to nie koniec sprawy TVN24.
Czytaj też:
Morawiecki o TVN: To nie są wolne media, to są wolne żarty