Ennio Morricone – laureat Honorowego Oscara, Honorowego Złotego Lwa w Wenecji, trzech Złotych Globów, sześciu Nagród BAFTA, trzech Nagród Grammy i Oscara za najlepszą muzykę do „Nienawistnej Ósemki” – legendarny kompozytor, którego filmografia obejmuje ponad 70 nagradzanych filmów, w tym „Dawno temu w Ameryce”, „Cinema Paradiso”, „Misja” czy „Nietykalni”. Historia jego muzyki, to historia kina.
Dokument „Ennio” zaprasza w podróż do życia prywatnego i artystycznego wspaniałego kompozytora. Zawiera obszerne wywiady przeprowadzone przez Tornatore z ponad 70 filmowcami i artystami, którzy byli współpracownikami i wielbicielami Morricone, takimi jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai.
Ennio Morricone
Ennio Morricone był słynnym włoskim kompozytorem i dyrygentem. Kompozytor urodził się 10 listopada 1928 w Rzymie. Zaczął komponować mając zaledwie 6 lat. W 1940 roku rozpoczął czteroletni kurs harmonii, który zakończył już po 6 miesiącach. W 1946 roku otrzymał dyplom ukończenia studiów w klasie trąbki, w 1952 roku otrzymał dyplom ukończenia studiów w klasie instrumentacji, a w 1954 – w klasie kompozycji.
Zwrotem w jego karierze okazała się współpraca z reżyserem Sergio Leone przy produkcji muzyki do westernu „Za garść dolarów” z Clintem Eastwoodem w roli głównej., Muzyka z trzeciej części tzw. „dolarowej trylogii”, filmu „Dobry, zły i brzydki” pozostaje utworem jednoznacznie kojarzonym z westernami. Od tego momentu kompozytor zaczął otrzymywać coraz więcej zleceń.
Ennio Morricone stworzył muzykę do ponad 500 produkcji, wśród nich do takich filmów jak: „Dobry, zły i brzydki”, „Dawno temu w Ameryce”, „Cinema Paradiso”, „Misja”, „Koneser”, „Frantic” czy „Nienawistna Ósemka”. Za tę ostatnią otrzymał Oscara w 2016 roku.
Film „Ennio” oglądać możemy w polskich kinach od 6 lipca 2022 roku.
Czytaj też:
QUIZ. Masz się za bystrzaka? Te kultowe cytaty mogą cię pokonać!