„Pięciu braci”
Film nagrodzonego Oscarem Spike’a Lee. Czterech czarnoskórych weteranów — Paul (Delroy Lindo), Otis (Clarke Peters), Eddie (Norm Lewis) i Melvin (Isiah Whitlock, Jr.) — wraca po latach do Wietnamu. Wraz z synem Paula (Jonathan Majors) wyrzuszają na poszukiwania szczątków swojego dowódcy (Chadwick Boseman) oraz ukrytego skarbu, a po drodze muszą stawić czoła ludziom i siłom natury, mierząc się zarazem z pokłosiem wiecznie żywej wojny w Wietnamie. Obraz oglądać można na Netflix.
„The Personal History of David Copperfield”
W główną rolę w filmie Armando Iannucci'ego wciela się Dev Patel, znany z hitów takich jak „Slumdog. Milioner z ulicy” (2008), „Lion. Droga do domu” (2016), czy serialu „Newsroom” (2012-2014). „David Copperfield” to ósma powieść Charlesa Dickensa. Jako książka ukazała się w 1850 roku. Aktorzy, którzy wcześniej wcielali się w tę rolę, zazwyczaj byli biali – przykładem może być Daniel Radcliffe, znany z „Harry'ego Pottera”, który zadebiutował jako młody Copperfield w adaptacji BBC w 1999 roku. W filmie oprócz Deva Patela występują także: Peter Capaldi, Rosalind Eleazar, Tilda Swinton, Nikki Amuka-Bird i Benedict Wong.
„Never Rarely Sometimes Always”
17-letnia Jesienna Callahan odkrywa, że jest w 10 tygodniu ciąży. Chociaż od razu chce przerwać ciążę, otrzymuje literaturę na temat adopcji i pokazany jej zostaje film antyaborcyjny. Po zdaniu sobie sprawy, że nie jest w stanie dokonać aborcji w Pensylwanii bez zgody rodziców, próbuje wywołać poronienie. Kiedy te metody zawodzą, zwierza się swojej kuzynce Skylar, że jest w ciąży. Kradną gotówkę ze sklepu spożywczego, w którym pracują, i kupują bilety do Nowego Jorku.
„Polowanie”
Dwunastu nieznajomych budzi się na polanie. Nie wiedzą, gdzie są, ani jak się tam dostali.
„Polowanie” opowiada o uprzywilejowanej grupie społecznej, która – jak wskazuje sam tytuł – poluje na mniej zamożnych ludzi, dla sportu.
„Bacurau”
Opowieść o odchodzeniu i umieraniu światów - tych najmniejszych lokalnych społeczności. Tytułowe, fikcyjne Bacurau dosłownie znika z mapy po śmierci swojej sędziwej przywódczyni Carmelity. Ale twórcy nie skupiają się na wyjaśnieniu tego dziwnego zjawiska, lecz zajmują kreowaniem niezwykłej atmosfery i piętrzeniem fabularnych szaleństw.
„Asystentka”
Absolwentka koledżu otrzymuje wymarzoną pracę przy produkcji filmów. Postępując zgodnie z zasadami, staje się coraz bardziej świadoma wszelkich nadużyć i podejrzanych zachowań.
„Emma”
Emma większość czasu spędza na swataniu ludzi, których spotyka na swojej drodze, ale sama nie chce wychodzić za mąż. A przynajmniej nie prędko.
„The Vast Of Night”
Pod koniec lat pięćdziesiątych, młody operator centrali Fay i charyzmatyczny DJ Everett odkrywają dziwną częstotliwość dźwięku, która może zmienić na zawsze ich małe miasto.
„Malarka i złodziej” / „The Painter and the Thief”
Film opowiada o Barborze Kysilkovej, artystce, która zaprzyjaźnia się z Karlem Bertil-Nordlandem, mężczyzną, który ukradł jej dzieła.
„Prawdziwa historia gangu Kelly'ego”
Historia osławionego, wyjętego spod prawa Neda Kelly'ego i jego gangu.Czytaj też:
Wybrano nową Batwoman! Javicia Leslie zastąpi Ruby Rose w popularnym serialu
Krytycy BBC wybrali najlepsze dotychczasowe filmy 2020 roku. Jakie produkcje zostały wyróżnione?
Dodano:
Krytycy filmowi BBC Culture Nicholas Barber i Caryn James, wybrali 10 najlepszych filmów, które do tej pory miały swoją premierę w 2020 roku. Przedstawiamy całą listę i zwiastuny produkcji wartych obejrzenia.
Źródło: BBC