Pogrzeb Macieja Damięckiego. Kto pożegnał aktora?
Maciej Damięcki zmarł 17 listopada w wielu 79 lat. O jego śmierci w mediach społecznościowych poinformowały dzieci – Mateusz Damięcki opublikował post na Facebooku, natomiast Matylda Damięcka na Instagramie. Bezpośrednia przyczyna śmierci artysty nie jest znana, choć wiadomo, że w przeszłości chorował on na dwa nowotwory. W środę 29 listopada odbył się pogrzeb aktora. Kto go pożegnał?
Pogrzeb Macieja Damięckiego
Ostatnie pożegnanie Macieja Damięckiego rozpoczęło się o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 14. Rodzina aktora miała w związku z tym smutnym wydarzeniem do wszystkich zainteresowanych udziałem w ceremonii pogrzebowej tylko jedną prośbę – w artystycznym nekrologu, który kilka dni temu opublikowała Matylda Damięcka, prosili o "życzliwy uśmiech i ciepłe wspomnienie o naszym Maćku".
Wcześniej w mediach społecznościowych żal po śmierci Macieja Damięckiego wyraziło wielu jego koleżanek i kolegów po fachu. Wielu z nich pojawiło się także w środę na Starych Powązkach. W ceremonii uczestniczyli najbliżsi aktora, a także m.in. Artur Barciś, Magdalena Lamparska, Karol Strasburger, Anita Sokołowska, Michał Milowicz, Jacek Kawalec, Jerzy Bończak, Jacek Kopczyński, Anna Korcz, Kamil Kula, Bogna Sworowska oraz Modest Ruciński. Aktor został pochowany w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach, w rodzinnym grobie Damięckich. Prochy artysty umieszczono w urnie z jasnego kamienia, która ozdobiono wieńcem z róż i goździków w jasnych, pastelowych kolorach.
Wzruszająca przemowa Matyldy Damięckiej
Podczas mszy głos zabrała Matylda Damięcka, która we wzruszających słowach pożegnała zmarłego ojca. – Jesteś największym „przypałowcem”, jakiego w życiu spotkałam. Można powiedzieć inaczej: „anegdoto generatorem”. Zostawiłeś nam tak wiele pięknych historii i tak wspaniałych anegdot, w których grałeś „główniaka”. Anegdot, których tak naprawdę nie trzeba było upiększać ani ubarwiać, ponieważ były najśmieszniejsze i były najpiękniejsze – zaczęła swoją przemowę.
W pewnym momencie Matylda Damięcka łamiącym się głosem nawiązała do ciekawej pasji Macieja Damięckiego, czyli kolekcji butów crocks. – Nie bez przyczyny nasi najbliżsi przyjaciele nazywali ciebie już za życia człowiekiem legendą. Jesteś największym fanem crocsów, który chodził po tej planecie. Miałeś tę wersję domową, wakacyjną, na wiosenne i jesienne deszcze i te najohydniejsze zimowe z takim podszyciem ciepłym. Jakiś miesiąc temu kupiłam sobie crocsy na obcasie i nie zdążyłam się pochwalić, więc obiecuję Ci, że z dumą będę w nich chodzić w wakacje, jak tylko się zrobi ciepłej – dodała.
W jakich produkcjach grał Maciej Damięcki?
Przez 67 lat swojej aktywności zawodowej Maciej Damięcki poznał licznych aktorów i dorobił się mnóstwa ciekawych ról. Po tym, jak w 1966 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, zaczął pracę na deskach Teatru Dramatycznego. Później grał w wielu serialach i filmach. Widzowie znają go m.in. z roli Niedźwiednika w „Chłopach”, działacza Solidarności w „Rozmowach kontrolowanych”, dyrektora teatru w „Ekstradycji” czy ostatnio woźnicy w „Znachorze”. Większość z nas kojarzy jednak Macieja Damięckiego z ról w serialach telewizyjnych. Przez lata wcielał się w proboszcza parafii w Grabinie w „M jak miłość”, Jana Grzyba w „Plebanii” czy Bogusia w „Bulionerach”.