Honorowe Oscary rozdane. Kto dostał nagrodę za całokształt twórczości?
Honorowe Oscary są przyznawane co roku za całokształt osiągnięć. Statuetki zostaną wręczone 27 października na dorocznej gali gubernatorów Akademii.
Oscara za całokształt twórczości otrzymał David Lynch. Reżyser był wielokrotnie nominowany do nagrody Akademii, m.in. za filmy „Blue Velvet”, „Człowiek Słoń” czy „Mulholland Drive”, ale nigdy nie dostał statuetki. Światową sławę przyniósł mu serial „Miasteczko Twin Peaks”.
Włoska reżyser Lina Wertmueller przeszła do historii, stając się pierwszą kobietą, która została nominowana do Oscara dla najlepszego reżysera. Na początku swojej kariery była współpracowniczką Federica Felliniego. Jej najgłośniejszy film „Siedem piękności Pasqualino” z 1976 zdobył 4 oscarowe nominacje.
Z kolei Wes Studi to aktor indiańskiego pochodzenia wywodzący się z plemienia Czirokezów. Pojawił się w licznych filmach i serialach telewizyjnych, w tym „Tańczący z wilkami”, „Ostatni Mohikanin”, „Gorączka”, czy „Awatar”. Jury doceniło go za „portretowanie silnych, przejmujących i autentycznych postaci rdzennych Amerykanów” i za polityczne zaangażowanie w ich sprawy.
Akademia przyznała także nagrodę humanitarną im. Jeana Hersholta. Otrzymała ją Geena Davis, znana z filmu „Thelma i Louise”, zdobywczyni Oscara za "Przypadkowego turystę". Jednak nagrodę otrzymała za swoją działalność w zakresie równości płci w mediach. Davis jest założycielką fundacji zajmującej się edukacją i wywieraniem wpływu na twórców treści filmowych i telewizyjnych w celu wyeliminowania uprzedzeń i stereotypów związanych z płcią oraz stworzenia szerokiej gamy postaci kobiecych w rozrywce i mediach skierowanych do dzieci.