Rada Konsultacyjna w zakresie organizacji i przestrzegania praw pacjenta w podmiotach leczniczych systemu ochrony zdrowia jest efektem wielu rozmów z szefową resortu, o które Hernik, Kąkol i Demianowicz walczyły.
W czasie spotkań w Izabelą Leszczyną kobiety mogły nie tylko opowiedzieć o swoich traumatycznych doświadczeniach, ale też wstawić się za pacjentami, którzy dziś nie mają głosu, przeżywają swoje dramaty pozbawieni systemowej opieki. Albo z opieką, która pozostawia wiele do życzenia.
– Po tym spotkaniu wiedziałam, że to nie może być koniec. Że jeśli to wszystko, co usłyszałam… To są trzy oddzielne zdarzenia – coś, co nie powinno się wydarzyć – ale dotykające podobnych momentów maksymalnie trudnych dla pacjenta i dla jego rodziny… Wiedziałam, że to nie może się skończyć tylko naszym wspólnym ubolewaniem nad tym, że tak jest. Musi być ciąg dalszy i jestem przekonana, wierzę w to, że ten ciąg dalszy przyniesie zmiany – tak o rozmowie z Kąkol, Hernik i Demianowicz mówiła w podcaście „Wprost Przeciwnie” Izabela Leszczyna.
O jakich zmianach mowa?
Już w czasie pierwszego, póki co roboczego posiedzenia Rady, kobiety poinformowały o zagadnieniach, które w czasie kolejnych spotkań zamierzają poruszać. Pierwsza sprawa już doczekała się co prawda interwencji ministry zdrowia oraz krajowej konsultantki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, prof. Katarzyny Kotfis. Chodzi o nagłaśniane przez Anitę Demianowicz przypadki ograniczania rodzicom ciężko chorych dzieci przebywania z nimi na oddziałach OiT. I choć wytyczne są jasne, a prawo umożliwia rodzicom towarzyszenie dzieciom – nie wszędzie to prawo jest respektowane.
I właśnie ten temat będzie pierwszym podjętym na kolejnym posiedzeniu Rady Konsultacyjnej przy ministerstwie, już na początku lipca.
– Mamy nadzieję, że dowiemy się od przedstawicieli biura Rzecznika Praw Pacjenta, który podmiot leczniczy został zobowiązany do usunięcia ograniczeń dla rodziców chorych dzieci, bo w czasie pierwszego spotkania prawnik jedynie lakonicznie stwierdził, że jedna pokontrolna decyzja już została w tej sprawie wydana – mówią kobiety.
W czasie kolejnych spotkań omawiane będą m.in. konieczne do wprowadzenia zmiany w działaniach SOR-ów, standardów leczenia chorych onkologicznie i dostępności nowoczesnych terapii, diagnozowania i leczenia chorób rzadkich, czy komunikacji na linii lekarz-pacjent. Choć – co podkreślają inicjatorki powołania Rady – właściwie nie ma dnia, by do długiej listy pilnych tematów nie dochodził kolejny.
W pierwszym posiedzeniu rady konsultacyjnej, oprócz Kąkol, Hernik i Demianowicz, wzięli udział także:
Ewa Molka, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Michał Kucap i Tomasz Draczyński wiceprezesi Krajowej Rady Ratowników Medycznych, Marzanna Bieńkowska, zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy, oraz Mariusz Mamczarek – radca prawny w Departamencie Prawnym Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Obecna była także radczyni prawna, przedstawicielka Naczelnej Izby Lekarskiej, choć pomysłodawczynie Rady nie kryły żalu, że NIL nie reprezentował lekarz.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.