Woda pełni w organizmie człowieka wiele kluczowych funkcji. Nie tylko buduje tkanki i płyny ustrojowe, ale również uczestniczy w transporcie tlenu i substancji odżywczych oraz wspiera regulację temperatury ciała. Jest absolutnie niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego tak ważne jest, by regularnie dostarczać jej odpowiednią ilość każdego dnia.
Dotychczas panowało przekonanie, że każdy powinien wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Jednak japońscy eksperci podważają tę teorię, proponując nowe, bardziej indywidualne podejście.
Przełomowe odkrycie naukowców z Japonii
Badacze z japońskiego Narodowego Instytutu Innowacji Biomedycznych, Zdrowia i Żywienia przeprowadzili szeroko zakrojone badanie, którego celem było określenie rzeczywistego zapotrzebowania człowieka na wodę. Dane zostały zebrane od ponad 5 tysięcy osób z 23 krajów świata. Analiza materiału badawczego pozwoliła naukowcom obalić długo utrzymującą się regułę dwóch litrów dziennie.
Wyniki zostały opublikowane w renomowanym piśmie naukowym „Science”. Autorzy badania przyjrzeli się dokładnie ilości wody, która codziennie wchodzi do organizmu oraz z niego wychodzi. Ich zdaniem tylko na tej podstawie można rzeczywiście oszacować indywidualne zapotrzebowanie. Kluczowe przy tym jest uwzględnienie wielu czynników, takich jak:
- wiek;
- płeć;
- proporcja masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej;
- poziom aktywności fizycznej;
- warunki klimatyczne (temperatura, wilgotność);
- wysokość nad poziomem morza;
- rozwój gospodarczy danego kraju;
- stan fizjologiczny (ciąża, karmienie piersią).
Ile naprawdę powinniśmy pić wody?
Zgodnie z opublikowanymi wynikami, dzienne zużycie wody w organizmie dorosłego człowieka może wynosić od 1 do nawet 6 litrów. Największe zapotrzebowanie wykazują mężczyźni w wieku 20–30 lat, u których średnio wynosi ono 4,3 litra dziennie. Z kolei najniższe wartości notuje się u seniorów po 70. roku życia.
To oznacza, że rzeczywiste potrzeby organizmu względem wody są bardzo zróżnicowane i powinny być ustalane indywidualnie. Najprostszą metodą orientacyjną jest spożywanie około 30 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała.
Czytaj też:
Masz ten codzienny nawyk? Twój mózg może przez to dosłownie się kurczyćCzytaj też:
Bezsenność i stany lękowe. Rewelacyjne odkrycie naukowców z Gdańska